Arama Motoru Optimizasyonu

Organik arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü ve trafiğinizi artırın.

Arama Motorlarında Organik Görünürlüğünüzü Artırın, Ziyaretçilerin Sizi Keşfetmesini Sağlayın.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO); Google, Yandex ve Bing gibi önde gelen arama motorlarındaki reklamsız (sponsorlu olmayan, organik) sonuçlar arasında daha görünür hale gelmek ve üst sıralarda yer almak üzere yapılan teknik ve içerik bazlı optimizasyonlar bütünüdür. Arama Motoru Optimizasyonu sayesinde, her ay dijital pazarlama ve reklam bütçesi ayırmadan potansiyel müşterilerinizin sizi tanımasını ve sizlerle etkileşime geçmesini sağlayabilirsiniz.
Arama Motoru Optimizasyonu hizmetinin en büyük artısı, hiç şüphesiz büyüme sürecinizi maliyet avantajlı ve sürdürülebilir hâle getirmesidir. Sitenizi yapılandırırken hayata geçireceğiniz birtakım teknik geliştirmeler ve iyi planlanmış bir içerik stratejisi ile kısa sürede markanızı arzu ettiğiniz ticari başarıya kavuşturabilirsiniz.

Genel olarak Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) faaliyetleri, 3 ana başlıkta toplanır. Bunlar; Site içi (On-Site) SEO, Sayfa Dışı (Off-Page) SEO ve İçerik Yönetimi’dir.

Site içi (On-Site) SEO, internet sitenizi ve içeriklerinizi keşfetmek üzere gelen Google gibi arama motorlarının, veriyi doğru ve hızlı bir şekilde alabilmesi için gerekli kod düzenlemelerini kapsar. Sayfa açılış hızı performansınız, URL yapınız, tekrar eden (kopya) sayfalarınızın olup olmadığı, canonical kodları, sitenizdeki JS, CSS, HTML mimarisi, sitenizdeki durum / hata kodları (404, 301, 500 vb.), http2 & quick teknolojileri ve daha birçok konuda detaylı araştırma ve analiz yapılarak arama motorlarının gerekliliklerini sağlayacak geliştirmelerin yapılması gerekir.

Sayfa Dışı (Off-Page) SEO, arama motorlarındaki sıralamanızı olumlu yönde etkilemek için, sitenizin dışında gerçekleştirilen düzenlemeleri ifade eder. Bu kapsamda sitenizin arama motorları gözünde itibarını, güvenilirliğini ve otoritesini artırmak adına farklı sitelerden kendi sitenize çeşitli yönlendirmeler yapabilirsiniz. Bu sayede internet siteniz, başka sitelerin de size referans verdiği popüler bir internet sitesi haline gelir. Backlink projeleri adı verilen bu proje kapsamında değer içeren faydalı yazılarla organik olarak bu büyümeyi yönetmek mümkündür. İyi bir backlink profiline sahip olan sitelerin alan adı otoriteleri yükselir ve Google’ın gözünde sitenin değeri artar. Bu sayede de arama sonuçlarında çeşitli sorgularda üst sıralarda listelenmek için önemli bir aşama geride bırakılır.

İçerik yönetimi, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) faaliyetlerinin en önemli aşamalarından biridir. Google ve diğer arama motorlarında hedeflediğiniz anahtar kelimelerde yüksek sıralamalar elde edebilmek için, içeriğinizin aranan konularla anlamsal olarak bütünlük içermesi ve yeterince özgün olması gerekir. Arama motorlarının daha kolay tanıyıp analiz edebileceği bir yapı kullanmak, doğal bir dil kullanarak kapsayıcı şekilde konuyu anlatmak ve gerçek kullanıcıların okumalarını olumsuz etkilemeyecek şekilde içerikler oluşturmak, organik sonuçlardaki performansınıza da doğru orantılı olarak yansıyacaktır. İçerik yönetimi hizmetinde, internet sitenizin içeriğinde kullanılan kelimelerin anahtar kelime yoğunluğu (keyword density), alt başlıklandırma, benzer kelimeler (synonym keywords) gibi farklı kriterlere bakılır ve gerekli düzenlemeler yapılarak organik trafiğiniz iyileştirilir.