Veri Analizi

Farklı veri kaynaklarından topladığınız çeşitli verileri kullanarak analizler yaratın.

Veri Analizi (Data Analizi)

Veri analizi (data analizi), farklı veri kaynaklarından toplanan veriler kullanılarak bir sonraki aksiyonun ne olması gerektiği konusunda yapılan analizlerin tümüdür. Örneğin, bir bankanın bir önceki yılda dijital pazarlama faaliyeti için harcadığı para ve kazandığı parayı dikkate alarak bir sonraki yıl için dijital pazarlama bütçesini artırıp artırmama kararı veri analizi yardımı ile verilir.

Veri Analizi (Data Analizi) nasıl yapılır?

Veri analizinde neden yapıldığı sorusuna kıyasla nasıl yapılacağı da oldukça değişkendir. Ayrıca veri analizi sürecinde analiz edilecek tüm verinin büyüklüğü de burada önem arz etmektedir. Örneğin, 1 milyon satırdan daha yüksek bir veriyi inceleyecekseniz, Excel gibi tablo temelli analiz araçları yetersiz kalabilir. Bu aşamada istatistik tabanlı programlama dillerine (Python, R vb.) başvurmak gerekebilir.

Bazı veri analizlerinde değeri bulunmaya çalışılan metriğin ne olduğu önceden bellidir. Örneğin, bir önceki yılda bir E-ticaret firmasının kârlılık oranı hesaplanırken, satılan bütün ürünlerin her birinin ilgili aydaki satın alması üzerinden kârlılık oranı ile çarpılıp toplam kâr tutarı bulunur. Ancak bazen de bulunmaya çalışılan değer önceden belli değildir. Örneğin, “en çok satılan ürün nedir?” sorusunda veri analizinde sıralama gibi fonksiyonlar kullanılarak satış rakamlarına göre sıralama gibi farklı yöntemler kullanılır.

Tahminleme Modelleri (Forecasting Models) nedir?

Tahminleme modelleri, veri analizi yoluyla bir metriğin gidişatına göre ilerleyen süreçte sonraki verilerin ne olacağını tahmin eden matematiksel modellerdir. Örneğin geçmiş dönemlerde elde edilen tıklama rakamları ve gerçekleşen sipariş bilgilerine göre bütçenin 2 katına çıkartılması durumunda nasıl bir satış rakamı elde edileceği tahminleme modelleri sayesinde tespit edilebilir.

Bir diğer örnek olarak diyelim ki önümüzdeki Cumartesi günü için hava durumu yağışlı görünüyor. Bir önceki yıla göre de yaklaşık 2 katı daha yüksek bir pazarlama bütçemiz mevcut. Bu durumda geçmiş yıllarda pizza satış rakamları ve hava durumu bilgilerini bir tabloda değerlendirerek yağmurun yağacağı bir Cumartesi günü için nasıl bir pizza satışı bekleyebileceğimizi öngörebiliriz. Bu sayede de pazarlama ekibi bu tarih için bütçeyi artırmak veya düşürmek üzere aksiyon alabilecektir.

Veri Temizleme (Data Cleaning) Nedir?

Veri temizleme, yani İngilizce sıklıkla kullanılan tabiri ile data cleaning, veri analizine başlamadan önce verinin hazırlanması ve analiz edilecek datanın son şekline getirilme aşamalarını içerir.

Örneğin bir E-ticaret firmasından 95 adet olarak sipariş verilen tükenmez kalem siparişi, bir önceki yılın en çok satan ürününü bulmak üzere yapılan bir analizde dikkate alınmak istenmeyebilir. Bu gibi dışa düşen (outlier data) verilerin veri analizi öncesinde eldeki veriden temizlenmesi gerekir.

Veri Analizi Araçları

Veri analizi, üç temel adımda yapılır ve her adımda farklı programlar kullanılır;

1- Veriye Ulaşma: Eğer şirketiniz veriye sahipse ve genellikle SQL veritabanlarından veri dışarıda tutuluyorsa API aracılığıyla çekilir. Burada kullanılan programlar şirketin boyutuna ve ihtiyaçlarına göre değişmekle birlikte MySQL, MSSQL, Access, Oracle, PostgreSQL gibi SQL veritabanları, Cassandra, MangoDB, NoSQL veritabanları veya Google AdWords, Google Analytics, Facebook Ads API gibi aracılar kullanılabilir.

2- Veri Analizi: Verinin boyutuna, analiz türüne ve istenilen çıktının niteliğine göre farklı veri analizi araçları kullanılabilir. Sektörde sık kullanılan araçlar olarak başlıca Excel, R, Python, SAS, SPSS sayılabilir.

3- Veri Görselleştirme ve Raporlama: İnsan beyni, veriyi sayısal algılamak yerine görsel olarak algılamakta daha başarılıdır. Doğamıza uygun olarak, veriyi daha iyi anlamlandırabilmek ve aktarabilmek adına veri görselleştirme yapılır. Başlıca veri görselleştirme ve raporlama araçları olarak Excel, Tableau, QlikView, D3.JS ve R gösterilebilir.

Boosmart Dijital Pazarlama Ajansı olarak uzmanı olduğumuz veri analizi konusunda markalara hizmet veriyoruz. Ayrıca bu yeteneğimiz, dijital pazarlama alanındaki optimizasyon yeteneğimizi oldukça artırıyor.

Siz de Veri Analizi hizmetinin ihtiyacınıza uygun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçin ve sizin için neler yapabileceğimize birlikte karar verelim.