Google Reklamları Optimizasyonu

Google Ads üzerindeki reklam kampanyalarınızda optimizasyonlar gerçekleştirerek dönüşümlerinizi artırın.

Google Ads Optimizasyonu

Google Ads (eski adıyla Google AdWords) optimizasyonu ile Google Ads kampanyalarınızdan en yüksek verimi alabilirsiniz. Google Ads optimizasyonu alt başlıkları şu şekilde sıralanabilir;

Google Ads Optimizasyon Türleri

  • Anahtar kelime optimizasyonu,
  • Yerleşim kampanyalarında reklam gösterilen internet sitelerinin optimizasyonu,
  • Yeniden pazarlama ve ilgiye dayalı hedeflemelerde kitlelerin optimizasyonu,
  • Remarketing (Yeniden pazarlama) kampanyalarında sıklık sınırı optimizasyonu,
  • Performansı kötü olan kelimelerin negatif kelimeler listesine eklenmesi,
  • Performansı kötü olan kelimelerin tıklama başına maliyetlerinin düşürülmesi optimizasyonu.

Google Ads Optimizasyonu nasıl yapılır?

Google Ads optimizasyonunda önemli olan konu, yapılacak optimizasyonun amacının belirlenmesidir. Örneğin bir E-ticaret firmasının cirosunu artırmak için yapacağı optimizasyonda Gelir / Maliyet üzerinden hesaplanan “Yatırımın Geri Dönüş Oranı” metriğine bakılması gerekirken, E-ticaret firmasının kârını artırmak için yapacağı optimizasyonda Kar / Maliyet üzerinden hesaplanan “Yatırımın Geri Dönüş Oranı” metriğine bakılması gerekir.

Aynı şekilde bir sigorta firmasının form üzerinden aldığı potansiyel müşteri adedini artırmak için yapacağı optimizasyonda Maliyet / Dönüşüm sayısı üzerinden hesaplanan “CPA (Cost per Acquisition)” metriğine bakılması gerekirken, internet sitesine ilk kez gelen kullanıcıların sayısını artırmaya yönelik optimizasyonda ise “Yeni Gelen Kullanıcı (New Visitor Rate)” metriğine bakılması gerekir.

Google Ads Optimizasyonu Yöntemleri

Google Ads optimizasyonunda Boosmart olarak farklı yöntemler kullanmaktayız.

Excel ile Google Ads Optimizasyonu: Excel dosyasına indirilen Google Ads verisi üzerinden, yapılacak optimizasyon türüne göre yeni “Tıklama Başına Maliyet (CPC)” veya yeni “Kampanya Bütçeleri (Campaign Budget)” verileri hesaplanır.

İstatistik veya İş Zekâsı (Business Intelligence) Programları ile Google Ads Optimizasyonu: Çeşitli istatistik programları ve iş zekâsı uygulamaları, Google Ads optimizasyonu konusunda esneklik sağlayarak çeşitli senaryolar için optimizasyon stratejileri geliştirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle istatistik ve iş zekâsı programları, Google Ads optimizasyonu konusunda Boosmart Pazarlama Zekası Ajansı tarafından sıklıkla kullanılır.

Excel Macro ile Google Ads Optimizasyonu: Excel’de yapılacak işlem her hafta veya her gün tekrarlanması gerekiyorsa, bir Excel Macro hazırlanır. Excel, bu sayede işlemlerini daha önceden belirlenen yöntemlerde yeniden hesaplayarak optimizasyonun daha sık ve daha hızlı yapılmasını sağlarız.

Google Ads Script ile Google Ads Optimizasyonu: Google Ads script dosyaları ile, uygulanacak optimizasyon kurallarını otomatize edebiliriz. Örneğin 404 hatası veren ürün URL’lerinin otomatik olarak kapatılması veya Google Ads anahtar kelimelerinin kalite skorlarının bir Google Sheets dosyasına yazılması işlemlerini otomatize ederek önemli iki konuyu otomatikleştirebiliriz.

Google Ads API ile Google Ads Optimizasyonu: Google Ads API sayesinde Google Ads verilerini bir API aracılığıyla otomatik olarak çekebiliyoruz. Bu sayede bu verileri kullanarak yapacağımız optimizasyon türüne göre yazılım destekli geniş bir optimizasyon yapma imkânı buluyoruz. Google Ads API, yukarıdaki optimizasyon türlerine göre oldukça gelişmiş ve ileri düzey optimizasyon yapabileceğiniz bir yöntemdir.

Yukarıdaki optimizasyon çeşitlerinin tamamı Boosmart tarafından Google Ads dijital pazarlama sürecinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Siz de Google Ads Optimizasyonu hizmetinin ihtiyacınıza uygun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçin, sizin için neler yapabileceğimize birlikte karar verelim.