Raporlama Otomasyonu

Raporlarınızı belirli sıklıklarla veya anlık olarak tek tuşla gönderin.

Raporlama Otomasyonu

Raporlama otomasyonu, önceden belirlenmiş raporların belirli sıklıklarla veya anlık olarak tek tuşla güncellenebilmesidir.
Bilindiği üzere dijital pazarlama kampanyaları Google Ads, Facebook ve Instagram gibi farklı reklam kanalları üzerinden yürütülür. Etkin bir dijital pazarlama stratejisi yürütmek için de çeşitli metriklerin tanımlanması ve bu metriklerin takip edilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak çeşitli platformlarda düzenli olarak farklı metrikleri takip etmek fazlaca zaman almaktadır. Ayrıca sürekli aynı işi yapan çalışanların verimliliğinin düştüğü de araştırmalarla kanıtlanmıştır. İşte tam bu noktada, raporlama otomasyonları devreye girmektedir.

Raporlama Otomasyonu Nasıl Yapılır?

Raporlama otomasyonu; Google Ads, Facebook ve Google Analytics gibi reklam mecralarının sağladığı API adı verilen uygulama arayüzleri kullanılarak yapılır. Uygulama arayüzleri, uygulamadaki verilerin düzenli bir şekilde elde edilebilmesine imkan tanıyarak raporlama otomasyonunu mümkün kılar. Bu API – uygulama arayüzlerini kullanmak için programlama dilleri, bazen de bu veriyi depolamak için veritabanları kullanılır.

Raporlama otomasyonu için öncelikle müşterilerle ortak düşünerek hangi metriklerin gerektiği ve belirlenen verilerin nasıl sunulacağı kararlaştırılır. Raporlama otomasyonunun sunumu için müşterinin hali hazırda kullandığı veya kolayca uyum sağlayabileceği -Excel gibi- platformlar tercih edilir. Ayrıca bazı durumlarda müşterinin yararına olacağı konusunda bir mutabakat olması durumunda müşteriye yeni araçlar tanıtılır ve verimliliklerini artıracak adımlar atılır.

Rapordaki metrikler ve kullanılacak platform belirlendikten sonra Boosmart yazılım ekibi, hali hazırda geliştirdiği yazılımların da yardımıyla müşteriye bu raporları sunar ve devamlılığını sağlar.

Boosmart Dijital Pazarlama Ajansı olarak markalara uzmanı olduğumuz raporlama otomasyonu konusunda da hizmet veriyoruz. Bu yeteneğimiz, müşterilerimizin operasyonel işlerine ayırdığı zamanı azaltıp daha stratejik kararlar ve yeni fikirler için zaman ayırabilmesine yardım ediyor.

Siz de raporlama otomasyonu hizmetinin ihtiyacınıza uygun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçin. Sizin için neler yapabileceğimize birlikte karar verelim.