Programatik Reklamlar

Veriye dayalı reklam modelleriyle markanızı geniş kitlelere ulaştırın.

Programatik reklamcılık, konvansiyonel dijital reklamcılık yöntemlerinin aksine, medya satın alma (reklam alanı satın alma süreci) için otomatize edilmiş teknolojinin kullanılması ile gerçekleşen dijital reklam türüdür. Programatik reklamlar doğru kullanıcıya doğru yerde ve doğru zamanda gösterilmek için veri analizlerini ve çeşitli algoritmalar kullanır.

Programatik reklamcılık için 3 ana bileşenden oluşur.

 1. Demand Side Platform (DSP) – Reklamveren
 2. Supply Side Platform (SSP) – Yayıncı
 3. Adexchanger – Reklam Platformu

Reklamveren ve yayıncı anonim olarak bir araya gelir ve AdExchanger üzerinde makineler tarafından yürütülen tarafsız bir medya alanı alışverişi gerçekleştirir.

Bu reklam alışverişi temelde 4 farklı şekilde gerçekleşir.

 1. Open Auction – Real Time Buying (RTB): Açık Artırma ve Anlık Satın Alma

Birden fazla DSP (reklamveren) reklam alanları için aynı anda açık artırmaya girer ve reklam alanları, hedef kitle ve konum gibi değişkenler ile anlık olarak reklam yayınının maliyeti belirlenir. Birkaç saniye içerisinde açık artırma tamamlanır ve reklamlar yayınlanmaya başlanır.

 1. Private Auction – Özel Açık Artırmalar:

Yayıncı, reklam alanlarını özel bir açık artırmaya açar. Bu açık artırmaya sadece davet edilen reklamverenler katılabilir. Reklam alanında sadece davetli reklamverenlerin reklamı gösterilir ve ücretlendirme reklamverenlerin kendi arasındaki açık artırma ile anlık olarak gerçekleşir.

 1. Programmatic Direct – Automated Guaranteed – Doğrudan Programatik Yayınlar:

Reklamveren ve yayıncı Adexchanger üzerinden iletişime geçer. Sabit bir maliyet üzerine anlaştıktan sonra reklam bütçesi kadar maliyet değişmeden anlaşılan maliyet kadar reklam gösterimi gerçekleşir. Reklam alanı reklamveren için rezerve edilir ve bu reklam alanı için açık artırma yapılmaz. Başka reklamverenler bu alanda reklam gösteremez. Kampanya yayına başlamadan önce alınacak olan gösterim sayısı ve bu gösterimlere harcanacak ücretler bellidir.

 1. Private Exchange – Özel Satışlar:

Bu satınalma biçiminde reklamveren ve yayıncı sabit bir fiyatta anlaşır. Ancak reklam alanı rezerve edilmez. Reklam alanı başka reklamverenlerin reklamlarına da sunulur. Reklam alanı aynı zamanda diğer reklamverenler için açık artırmaya da sunulabilir.

Programatik Reklamcılığın Öne Çıkan Faydaları

 1. Erişim

Yüksek erişim sağlamak isteyen reklamverenler programatik reklamlar ile bunu kolayca sağlayabilirler. Adexchanger yani programatik reklam platformlarının geniş portföyü ile neredeyse internet kullanıcılarının tümüne erişmek mümkündür.

 1. Şeffaflık

Geleneksel dijital medya alanı satışlarında şeffaflık olmaması en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Konvansiyonel satışlarda reklamın performansını ve fiyatlandırmasını doğrulayan 3. bir öğe bulunmaz. Ancak programatik yayınlarda tüm veriler Adexchanger platformu ile veriler anlık olarak sağlanır. Böylelikle şeffaflık ve güven en üst düzeyde tutulur.

 1. Verilerle Sağlanan İçgörüler

Adexchanger’lar yani programatik reklam platformları geçmişteki reklam yayınlarından edindikleri veriler ile çeşitli içgörüler biriktirir. Bu içgörüler ile reklamverenlere kampanya hedeflemelerinde çeşitli önerilerde bulunarak reklam performansını yüksek tutmaya yardımcı olur.

 1. Gerçek Zamanlı Raporlama

Programatik reklamları konvansiyonel satın alınan reklamlardan ayıran en büyük özellik gerçek zamanlı raporlamadır. Reklam performansı her an kontrol edilebilir ve anlık olarak optimizasyon yapılabilir. Beklenen performansı göstermeyeceği öngörülen reklamlar yayından istenildiği an kaldırılabilir ve böylece istenmeyen maliyetlerden uzak durulabilir.

 1. Alaka Düzeyi Yüksek Reklamlar

Programatik yayınlarda hem kullanıcılar hem de reklamın gösterileceği sayfalar anlık olarak takip edilir. Böylece reklamlar her zaman alaka düzeyi yüksek sayfalarda gösterilebilir veya ilgili kullanıcılara gezindikleri herhangi bir sayfada reklamlar gösterilebilir. Böylelikle hedefleme hem reklam sayfası düzeyinde hem de kullanıcı düzeyinde aynı anda yapılır.

Boosmart olarak programatik reklamlarda sizin adınıza yayıncılar ile programatik reklam platformları üzerinde bir araya geliriz. Boosmart’ın eşsiz tecrübesi ve uzman kadrosu ile kampanya kurgularınız için uygun programatik reklamları tasarlar ve yayına alırız.

Günümüz dijital reklam çözümlerinden olan programatik reklamları Real Time Bidding (RTB) metodu ile reklam satın alma süreçlerinin otomatize edilmiş halidir. Programatik reklamcılık sektörde RTB ismi ile de bilinir. Konvansiyonel satın alma metoduna kıyasla süreç tamamen makineler tarafından yapılır ve anlık olarak gerçekleşir. Daha veri odaklı ve potansiyel hedef kitleye daha doğru mecralardan ulaşmayı sağlar.

Programatik reklamcılıkta DSP (Demand Side Platform) ve SSP (Supply Side Platform) ve AdExchange oyuncuları yer alır. Bunlar sırası ile reklamveren, yayıncı ve bu 2 unsurun bir araya geldiği platformdur. Reklamveren (DSP) ve yayıncı (SSP) anonim olarak bir araya gelir ve AdExchange (Platform) üzerinde makineler tarafından yürütülen tarafsız bir medya alanı satışı gerçekleştirilir.

Ağırlıklı olarak bin gösterim başına maliyetlendirilen (CPM) programatik reklamlar ile premium mecralar ve Google Display Network (GDN) dışında yer alan web sitelerinde de reklam yayını yapma fırsatı yakalanır.

Hedefleme Seçeneklerini Kullanarak Daha Verimli Kampanyalar Yönetin

Gelişmiş hedefleme özelliği sayesinde Programatik reklamlar çok daha odak bir kitleye gösterilebildiği gibi marka bilinirliğini artırmak adına çok geniş kitlelere de reklam yayını yapabilmek mümkündür. Hyperlocation gibi hedefleme seçenekleri ile reklamlar belirli bir şehir, ilçe veya mahalle özelinde gösterilebilir veya 3. Parti veri sağlayıcılar ile marka özelinde detaylı hedeflemeler yapılabilir.

programatik-reklamlar-hedefleme-secenekleri

Siz marka bilinirliğinizi arttırmaya yönelik kampanyalar yürütmek ve reklamlarınızın doğru hedef kitleye birçok mecrada görünmesini istiyorsanız arkanıza yaslanın ve programatik dünyanın sürprizlerle dolu dünyasıyla tanışın.