Dijital Pazarlama 19 Ağustos 2021

Facebook Reklam Hesabı Durduğunda Bildirim Otomasyonu

Eren Dağlar

Facebook reklam hesabı ile reklam yönetirken kredi kartıyla ödeme yapıyorsanız, kartınızın limiti olmadığında hesabınız durabilir ve bunu geç farkedebilirsiniz. Bu geç farketme, bazen saatler bazen günler sürebilir ve satış / lead fırsatını kaçırabilirsiniz.

Google Ads panelinde, script kullanılarak hesapta bir anomali olduğunda (son 6 saatteki impression sıfır ise) bildirim gönder gibi otomasyonlar kullanabiliyoruz. Facebook reklam hesabında hesap durduğunda direkt haberimizin olmasını sağlayacak konforlu bir yol henüz yok. Facebook reklamlarını takip edebileceğiniz “Facebook Reklam Yöneticisi” uygulamasını indirerek bir nebze, hesap durduğunda haberiniz olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat uygulamada bildirimi çoğu zaman çok geç gönderiyor dolayısıyla efektif olmuyor.

Ben de reklam hesabı durduğunda direkt haberimiz olmasını sağlayacak farklı yollar aradım. Aklıma gelen çözüm ise Facebook Marketing API ile acaba reklam hesabının aktif olup olmama durumunu Google Sheet‘e aktarıp ardından aktarılan veri üzerinden kontrol gerçekleştirip kendime mail göndermek idi.

Facebook Marketing API ile reklam hesabının durumunu çekebileceğimi görünce çok sevindim ve yapmaya koyuldum. Aşağıda adım adım süreçleri anlatıyorum.

Developer Facebook’ta App Oluşturma

Facebook Marketing API ile veri çekebilmek için bir access_token’a ihtiyacımız olacak. Bu kod, bizim veri çekmemizi sağlayan iznimiz. Bunun için bir APP oluşturmamız gerekiyor. developer.facebook.com adresine giriş yaptıktan sonra sağ üstteki My Apps tab’ına tıklayınız. Daha sonra açılan sayfada aşağıdaki gibi “Create App” butonuna basınız.

Daha sonra çıkan seçeneklerden en üsttekini seçiniz.

Sonraki adımda gerekli bilgileri kendinize göre girebilirsiniz. Bu App’in bağlı olacağı Business Manager account’unu da seçiniz.

Developer Facebook’ta Marketing API Etkinleştirme

App oluşturulmuş oldu. Daha sonra açılan pencerede, seçenekler arasından Marketing API’yi seçiniz.

Şimdi veri akışını sağlamak için kullanacağımız access token kodunu almamız gerekecek. Bunun için Marketing API menüsü altında Tools tab’ına tıklayınız. Daha sonra açılan pencerede “ads_management” ve “ads_read” izinlerini seçip “Get Token” butonuna tıklayınız. Az sonra access_token kodunuz ekranda gözükmüş olacaktır. Bunu bir yere kopyalayınız. Yanlış hatırlamıyorsam access token kodlarının 60 günlük bir süresi var. Sonra geçerliliğini yitiriyor. Bu tip durumlarda tekrar oluşturmanız gerekiyor “Get Token” butonuna basarak.

Google Spreadsheet ile Apps Script Dosyası Oluşturma

Ben sizin için bir Google Spreadsheet dosyası oluşturdum. Buraya tıklayarak açın ve daha sonra File > Make a Copy adımlarını takip ederek kopyalayın. Daha sonra aşağıdaki gibi Tools > Script Editor adımlarını takip ederek sheet’inize bağlı bir Google Apps Script dosyası açmış olacaksınız.

google apps script dosyası oluşturma

İçinde ise aşağıdaki gibi hazırladığım kodlar yer alıyor olacak. Kodun içinde nereye ne eklemeniz gerektiğini yazdım.

Google Apps Script’te Marketing API’ye Bağlanma

Kod, Facebook’tan reklam hesabımızın status değerini çekecek. Eğer status değeri 1 veya 9 değilse, yazılan mail adresine uyarı maili atacak.

google apps script marketing api bağlanma kodu

Neden 1 veya 9 değilse mail gönderecek derseniz, Facebook Marketing API’den gelen account_status parametresine gelen değerler aşağıdaki şekilde belirlenmiş. 1 numara zaten aktif. 9 numaralı değerde de hesap aktif oluyor ama “in grace period” uyarısı gözüküyor sadece. Hesap sonuçta aktif olduğu için 1 veya 9 içermeyen her şeyi pasif olarak düşünebiliriz. Eğer bu listede sizin başınıza gelen ama reklamların durmadığı bir “status” gerçekleşmiş ise kodda yer alan if parantezinin sonuna “&& !value.match(“status=status_numarası”) syntax’ını yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

facebook marketing api account status parametre değerleri

Şimdi, fonksiyonumuzu play tuşuna basıp çalıştırmak istediğimiz zaman klasik yetkilendirme izinleri isteyecek Google. Bunlara izin verip geçebilirsiniz. Çalıştığında ilgili spreadsheet dosyasında aşağıdaki gibi bir veri elde edeceksiniz. ****** yazan yerde reklam hesabı numaranız yazıyor olacak. Bu veri Facebook API’den geliyor. Kodumuzun son kısmında da diyoruz ki a1 hücresinin içinde status=1 veya status=9 içermeyen bir şey var ise, bana mail at. Yani account_status=1 olduğunda mail atmayacak çünkü aktif, ama 2 olduğunda mail atacak şeklinde düşünebilirsiniz.

facebook api'den spreadsheet'e gelen veri

Trigger Oluşturma ve Sonuç

Son olarak, testlerinizi yaptıysanız kodumuzun kendi kendine çalışması için trigger koymamız gerekiyor. Kod yazdığımız ekrandaki play butonunun solunda yer alan saat işaretine tıklayın. Trigger ekleme ekranına geleceksiniz. Trigger ekleme butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi pencere açılacak. Kodunuzun fonksiyonunu seçin. Diğer ayarları da aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. 2 saatte bir çalışacak anlamına geliyor. İsterseniz bunu her saat olarak da yapabilirsiniz, 4 saat olarak da yapabilirsiniz. Çabuk haberiniz olsun istiyorsanız saatte 1 daha efektif olur.

google apps script trigger oluşturma

Bu script çalıştıkça, eğer hesabınızın durumu aktif değilse, aşağıdaki gibi bir mail alacaksınız.

alert maili

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza katılın;

https://t.me/boosmart

Diğer içeriklerimizi de inceleyin:

https://boosmart.com/tr/blog/

Dijital Pazarlama

iOS Uygulamalar İçin Güncel Facebook SDK Kurulumu

Eren Dağlar

Facebook SDK (Software Development Kit), uygulamanız ile Facebook arasındaki iletişimi sağlar. Nasıl ki Facebook Pixel, web sitesindeki olayların Facebook’a aktarılmasını sağlayıp reklam optimizasyonlarınıza katkı sağlıyorsa, Facebook SDK da aynı işlevi uygulamalar için görür.

Bu içerikte, iOS uygulamalara, Facebook SDK nasıl eklenir, bunu adım adım anlatmaya çalışacağım. Android SDK yükleme içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerikte macOS işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılacak Xcode programı ile SDK yüklemesini anlatacağım. Bu programın şimdilik ne yazık ki windows versiyonu yok.

Yakın zamanda Udemy’de hem Android hem iOS için Facebook SDK yükleme konusunda ücretsiz bir kurs da oluşturacağım.

Developer Facebook’ta App Oluşturma

Facebook SDK’yı App’imize entegre etmek için Developer Facebook sitesinde bir app oluşturmamız gerekiyor.

Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üstteki My Apps tab’ına tıklayınız. Daha sonra açılan sayfada aşağıdaki gibi “Create App” butonuna basınız.

 

 

Daha sonra çıkan seçeneklerden en üstteki seçilir.

 

 

Sonraki adımda gerekli bilgileri kendinize göre girebilirsiniz. Bu App’in bağlı olacağı Business Manager account’unu da seçiniz.

 

Xcode Programını İndirme

macOS bilgisayarınızda store uygulamanıza girerek Xcode programını bilgisayarınıza indiriniz ve kurunuz.

Xcode ile Projenizi Oluşturma

Xcode programını bilgisayarınıza indirdikten sonra açın ve create new project butonuna tıklayın. Ardından çıkan pencerede aşağıdaki gibi App’i seçin.

xcode uygulamasında proje tipi seçimi

Daha sonra app’iniz için özellikleri aşağıdaki gibi girin. burası değişecek.

xcode uygulamasında proje için özellikleri belirleme

Xcode’a Facebook SDK Kütüphanesini Ekleme

Xcode programında File > Swift Packages > Add Package Dependency adımlarını takip edin.

xcode ile swift package manager ile facebook sdk kütüphanesini ekleme

Açılan penceredeki adres kısmına https://github.com/facebook/facebook-ios-sdk URL’irini yapıştırın. Daha sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Default seçenekler en güncel SDK versiyonunu sunacaktır size. Bu sebeple “Up to Next Major” seçili kalacak şekilde devam ediniz.

xcode uygulamasında facebook sdk kütüphanesini yükleme

Daha sonra aşağıdaki gibi kütüphaneleri göreceksiniz. Projenizde kullanmak istediklerinizi seçebilirsiniz ama hepsini seçmenizin bir zararı yok. Hepsini seçebilirsiniz. Bizim işimiz FacebookCore ve FacebookLogin kütüphanesiyle olacak.

xcode swift ile facebook sdk kütüphaneleri

Xcode İle Uygulamanız ve Facebook Arasındaki SDK Entegrasyonu

App’imizin Bundle ID‘sine ihtiyacımız olacak. Aşağıdaki gibi Bundle ID’nizi bulabilirsiniz. Bunu kopyalayın ve bir yere yapıştırın.

xcode uygulamasında app'inizin bundle id'sini bulma

Şimdi Info.plist dosyasına sağ tıklayıp source code’u açın.

Info.plist dosyasına aşağıdaki kodu ekran görüntüsündeki gibi yapıştırın.

 <array>

      <string>fbapi</string>

      <string>fbapi20130214</string>

      <string>fbapi20130410</string>

      <string>fbapi20130702</string>

      <string>fbapi20131010</string>

      <string>fbapi20131219</string>

      <string>fbapi20140410</string>

      <string>fbapi20140116</string>

      <string>fbapi20150313</string>

      <string>fbapi20150629</string>

      <string>fbapi20160328</string>

      <string>fbauth</string>

      <string>fb-messenger-share-api</string>

      <string>fbauth2</string>

      <string>fbshareextension</string>

    </array>

info.plist dosyası

 

Şimdi ise aşağıdaki kodu yine Info.plist dosyasında aşağıdaki gibi yapıştırın. Dikkat etmeniz gereken noktalar:

[APP_ID] yazan kısımlara Developer Facebook’ta oluşturduğumuz App’in ID’sini yazın.

[APP_NAME] yazan kısma Developer Facebook’ta oluşturduğumuz App’in adını yazın.

<key>CFBundleURLTypes</key>
<array>
<dict>
<key>CFBundleURLSchemes</key>
<array>
<string>fb[APP_ID]</string>
</array>
</dict>
</array>
<key>FacebookAppID</key>
<string>[APP_ID]</string>
<key>FacebookDisplayName</key>
<string>[APP_NAME]</string>

info.plist dosyasına app bilgilerini ekleme

Şimdi AppDelegate.swift dosyasının içindeki kodları silin ve aşağıdaki kodu alıp yapıştırın.

import UIKit

import FBSDKCoreKit

@UIApplicationMain

class AppDelegate: UIResponder, UIApplicationDelegate {

    

    func application(

        _ application: UIApplication,

        didFinishLaunchingWithOptions launchOptions:
[UIApplication.LaunchOptionsKey: Any]?

    ) -> Bool {

                  ApplicationDelegate.shared.application
(application, didFinishLaunchingWithOptions: launchOptions)

                return true

    }

          

    func application(

        _ app: UIApplication,

        open url: URL,

        options: [UIApplication.OpenURLOptionsKey : Any] = [:]

    ) -> Bool {

        ApplicationDelegate.shared.application(

            app,

            open: url,

            sourceApplication: options[UIApplication.OpenURLOptionsKey.sourceApplication] as? String,

            annotation: options[UIApplication.OpenURLOptionsKey.annotation]

        )

    }

}

app delegate dosyasını düzenleme      

 Şimdi aşağıdaki kodu Info.plist dosyasını yine kod olarak açıp ekran görüntüsündeki gibi yapıştırın.

 <key>FacebookAutoLogAppEventsEnabled</key>

    <true/>

    <key>FacebookAdvertiserIDCollectionEnabled</key>

    <true/>

    <key>FacebookAdvertiserIDCollectionEnabled</key>

    <true/>

info.plist dosyasını düzenleme

 

Şimdi view controller dosyasına girin ve aşağıdaki kodu ilgili yere yapıştırın. Bununla birlikte uygulamaya bir Facebook login inşa edeceğiz ve SDK kurulumunu test etmiş olacağız.

   let loginButton = FBLoginButton()

               loginButton.center = view.center

               view.addSubview(loginButton)

loginButton.permissions = [“public_profile”, “email”]

view controller dosyasına login kit ekleme

 

Şimdi, Developer Facebook’a gelin ve App Review > Permissions and Features kısmından public profile özelliği için Advanced Access özelliğini aktifleştirin.

developer facebook'ta public profile advanced access alma.

 

iOS Facebook SDK Kurulumunu Test Etme

iOS 14.5 ile birlikte gelen, kullanıcıların telefonlarında “ad tracking” özelliğini kapatabilmelerinden ötürü, Xcode programında uygulamamızı çalıştırdığımız zaman veriler gitmeyebilir SDK üzerinden. Bu sebeple ben iOS 13 sürümünü indirip deneme yaptım. Siz de aşağıdaki şekilde “Download simulators” seçeneğine tıklayıp iOS 13 simülatörünü indirebilirsiniz.

xcode ile ios simülasyonu indirme

Simülasyonu indirdikten sonra aşağıdaki gibi Deployment Target’i indirdiğiniz simülasyon olarak seçiniz. Ben 13 versiyonunu indirdiğim için burada da 13 seçtim.

xcode'ta deployment target ayarı değiştirme

Şimdi tüm kurulum işlemlerini tamamladık. Developer Facebook’a geri dönün ve Dashboard menüsüne gelin. Aşağı doğru inin. Analytics seçeneğini göreceksiniz. Yanındaki “set up” butona tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza “Quick Start” menüsü gelecek. iOS’u seçin ve adımları next diyerek tamamlayın. Bunu es geçebilirsiniz çünkü kurulumları anlatıyor, biz yukarıda yaptık. En son adımda Events Manager linkini verecek size. Ona tıklayın. Şimdi Business Manager’da Events Manager’a girin. App’inizin adını yazın. Daha sonra Test Events alanını açın.

Ve Xcode üzerinden simülasyonu çalıştırın, oluşturduğunuz app üzerinden login gerçekleştirin. Oluşturduğunuz uygulamada giriş yaptığınız facebook adresiniz ne ise, bir üst paragrafta bahsettiğim Developer Facebook’ta da aynı Facebook adresiyle girmiş olmanız gerekiyor.

Login işleminizi de başarıyla gerçekleştirdikten sonra Events Manager’da aşağıdaki gibi event’leri göreceksiniz ve SDK kurulumunu başarılı bir şekilde yapmış ve öğrenmiş olacaksınız.

events manager'da ios sdk'nızın çalıştığını doğrulama

 

Yararlandığım kaynaklar:

https://developers.facebook.com/docs/app-events/getting-started-app-events-ios/

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza katılın;

https://t.me/boosmart

Diğer içeriklerimizi de inceleyin:

https://boosmart.com/tr/blog/

    

Dijital Pazarlama

Facebook SDK Nedir? Android Uygulamalar İçin Facebook SDK Kurulumu

Eren Dağlar

Facebook SDK (Software Development Kit), uygulamanız ile Facebook arasındaki iletişimi sağlar. Nasıl ki Facebook Pixel, web sitesindeki olayların Facebook’a aktarılmasını sağlayıp reklam optimizasyonlarınıza katkı sağlıyorsa, Facebook SDK da aynı işlevi uygulamalar için görür.

Bu içerikte, Android uygulamalara, Facebook SDK nasıl eklenir, bunu adım adım anlatmaya çalışacağım. Ardından videolu içerik ve daha sonra iOS uygulamalar için de Facebook SDK kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

Developer Facebook’ta App Oluşturma

Facebook SDK’yı App’imize entegre etmek için Developer Facebook sitesinde bir app oluşturmamız gerekiyor.

Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üstteki My Apps tab’ına tıklayınız. Daha sonra açılan sayfada aşağıdaki gibi “Create App” butonuna basınız.

 

 

Daha sonra çıkan seçeneklerden en üstteki seçilir.

 

 

Sonraki adımda gerekli bilgileri kendinize göre girebilirsiniz. Bu App’in bağlı olacağı Business Manager account’unu da seçiniz.

 

Android Studio Programını İndirme

Buraya tıklayarak Android Studio programını bilgisayarınıza indirin ve gerekli kurulumları tamamlayın.

Uygulamanıza Facebook SDK Ekleme

Android Studio programını açın ve yeni proje yarat seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerede “Empty Activity” seçeneğini seçin.

Daha sonra aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Minimum SDK için “API 15: Android 4.0.3” veya daha yükseği seçin ve projeyi yaratın.

Android Studio'da Yeni Proje Oluşturma

 

Grandle Scripts’in altında build.gradle(Project) seçin ve ekran görüntüsündeki gibi repositories kısmına

mavenCentral() ekleyin.

Bundle App dosyasına mavenCentral ekleme

 

Şimdi build.gradle (Module) gelin ve aşağıdaki gibi dependencies alanına

implementation ‘com.facebook.android:facebook-android-sdk:5.15.3’ kodunu ekleyin.

Eğer daha güncel bir SDK varsa kod sarı renk verecektir. İmleci üstünde bekleterek güncel SDK’yı import edebileceğiniz seçeneği göreceksiniz.

 

implementation alanına Facebook SDK ekleme

Bu eklemeleri yaptıktan sonra sağ üstte Sync Now butonu göreceksiniz. Butona basınız ve entegrasyon işlemini gerçekleşmesini sağlayınız.

 

android studio senkronizasyon etme

 

Şimdi Developer Facebook‘ta oluşturduğunuz App’in ID’sine ihtiyacımız var. Developer Facebook’ta App’inizi seçin ve ID’sini aşağıdaki kodda [APP_ID] yazan yere yapıştırın. Ekran görüntüsünde örnek iletiyorum.

<string name=”facebook_app_id”>[APP_ID]</string>

<string name=”fb_login_protocol_scheme”>fb[APP_ID]</string>

 

strings.xml'e app bilgilerini ekleme

 

Şimdi AndroidManifest.xml dosyasını açın. Aşağıda kare için aldığım düzenlemeleri yapacağız. Bu dosyada package=”” kısmı sizin uygulamanızın package adıdır. Bunu bir yere not alın. İhtiyacımız olacak.

Öncelikle bu kodu, ekran görüntüsünde olduğu gibi </application> elementinin sonrasına yapıştırın.

<uses-permission android:name=”android.permission.INTERNET”/>

Ardından aşağıdaki kodu </application> elementinin üstüne yapıştırın. Ekran görüntüsündeki kısımda benim APP’in ID’si ve package name’i yazıyor. Ama aslında aşağıdaki kodu eklemiştim. O alanlar otomatik olarak değişti. Yani siz elle değiştirmeye çalışmayın, direkt bu kodu ilgili yere ekleyin.

<meta-data android:name=”com.facebook.sdk.ApplicationId”
android:value=”@string/facebook_app_id”/>

<activity android:name=”com.facebook.FacebookActivity”
android:configChanges=
“keyboard|keyboardHidden|screenLayout|screenSize|orientation”
android:label=”@string/app_name” />
<activity
android:name=”com.facebook.CustomTabActivity”
android:exported=”true”>
<intent-filter>
<action android:name=”android.intent.action.VIEW” />
<category android:name=”android.intent.category.DEFAULT” />
<category android:name=”android.intent.category.BROWSABLE” />
<data android:scheme=”@string/fb_login_protocol_scheme” />
</intent-filter>
</activity>

 

AndroidManifes.xml dosyasını düzenleme

Key Hash Oluşturma

Şimdi App’imiz için key hash oluşturacağız.

Mac bilgisayarlar için öncelikle bilgisayarınıza Java’yı indiriniz. Ardından Terminal’i açınız. Daha sonra bu kodu yapıştırınız. Enter’a bastıktan sonra şifre isteyecek, android yazınız. Daha sonra key hash’iniz karşınıza çıkacak. Aşağıdaki gibi. Bunu da bir yere not ediniz .İhtiyacımız olacak.

keytool -exportcert -alias androiddebugkey -keystore ~/.android/debug.keystore | openssl sha1 -binary | openssl base64

 

terminal'de key hash oluşturma

 

Windows bilgisayarlar için ise aşağıdaki adımları takip ediniz.

-Java Geliştirme Kitinden Anahtar ve Sertifika Yönetim Aracı (anahtar aracı)

-Google Code Archive’dan openssl-for-windows openssl library. Windows için.

Key hash oluşturmak için Java SDK klasöründeki bir komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırın. Windows üzerinden bu çalışmayı yapmadığım için ekran görüntüsü paylaşamıyorum bu konuda kusura bakmayın. Daha fazla bilgi Youtube’da arama yaptığınız zaman videolar çıkacaktır.

keytool -exportcert -alias androiddebugkey -keystore “C:\Users\USERNAME\.android\debug.keystore” | “PATH_TO_OPENSSL_LIBRARY\bin\openssl” sha1 -binary | “PATH_TO_OPENSSL_LIBRARY\bin\openssl” base64

Şimdi key hash bilgisini de bir yere kopyalayın. Daha sonra Facebook Developer ekranına geri dönün ve sol tarafta Settings > Basic menüsüne geçiş yapın. Aşağı doğru inin. Add Platform butonuna tıklayın ve Android’i seçin. Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Package Name, Class Name, Key Hashes bilgilerini girin.

Package name: Yazının üst bölümünde gösterdiğim yerden alıp buraya yapıştırın.

Class name: Package Name’inizin sonuna “.MainActivity” ekleyin ve yapıştırın.

Key Hashes: Üst taraftaki yöntemleri kullanarak aldığınız kodu buraya yapıştırın.

facebook developer'da android app bağlantısını yapma

Şimdi aşağıdaki gibi MainActivity dosyasını açın. Ve kod bölümüne aşağıdaki eklemeleri yapın. Bu şekilde SDK import etmiş olacağız.

import com.facebook.FacebookSdk;

import com.facebook.appevents.AppEventsConstants;

import com.facebook.appevents.AppEventsLogger;

android studio'da main activity kısmına sdk import etme

SDK Üzerinden Event Gönderimini Gerçekleştirme

Evet SDK kurulumu tamam, şimdi bir event göndermeyi deneyerek SDK kurulumunun çalıştığına emin olalım.

Aşağıdaki kodu ekran görüntüsündeki gibi ilgili alana yapıştırın.

Bundle params = new Bundle();

params.putString(AppEventsConstants.EVENT_PARAM_CONTENT_TYPE, “product”); params.putString(AppEventsConstants.EVENT_PARAM_CONTENT, “elbise”);

params.putString(AppEventsConstants.EVENT_PARAM_CONTENT_ID, “1234242”); params.putString(AppEventsConstants.EVENT_PARAM_CURRENCY, “TRY”);

AppEventsLogger logger = AppEventsLogger.newLogger(this);

logger.logEvent(AppEventsConstants.EVENT_NAME_VIEWED_CONTENT, 34.99, params);

 

main activity dosyasına viewcontent event'i ekleme

Daha sonra gradle.properties dosyasını açın ve android.enbableJetifier=true kodunu ilgili yere yapıştırın.

gradle.properties dosyasını düzenleme

SDK Kurulumunu Test Etme

Şimdi tüm kurulum işlemlerini tamamladık. Developer Facebook’a geri dönün ve Dashboard menüsüne gelin. Aşağı doğru inin. Analytics seçeneğini göreceksiniz. Yanındaki “set up” butona tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza “Quick Start” menüsü gelecek. Android’i seçin ve adımları next diyerek tamamlayın. Bunu es geçebilirsiniz çünkü kurulumları anlatıyor, biz yukarıda yaptık. En son adımda Events Manager linkini verecek size. Ona tıklayın. Şimdi Business Manager’da Events Manager’a girin. App’inizin adını yazın. Daha sonra Test Events alanını açın.

Bu adımları tamamladıktan sonra Android Studio içinde sağ üst tarafta yeşil bir play butonu göreceksiniz. Buna tıklayın ve APP’inizi simülasyon olarak çalıştırın. Başarıyla çalıştıktan sonra Events Manager – Test Events bölümünde aşağıdaki gibi events’lerin yansıdığını göreceksiniz ve başarılı bir şekilde hem Facebook SDK kurulumu yapmış hem de bir event göndermiş olacaksınız.

facebook sdk events manager

 

Yararlandığım kaynaklar:

https://developers.facebook.com/docs/app-events/getting-started-app-events-android/

https://forum.unity.com/threads/solved-duplicated-classes-when-building-for-android.857158/

 

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

 

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

 

Telegram kanalımıza katılın;

https://t.me/boosmart

 

Diğer içeriklerimizi de inceleyin:

https://boosmart.com/tr/blog/

Dijital Pazarlama 15 Mart 2021

Facebook Catalog Batch API ile XML Manipülasyonu

Eren Dağlar

E-ticaret siteleri için sosyal medya üzerinden pazarlama yaparken ürünlerimizin reklamını yapabilmek Facebook Catalog‘a ürünleri yüklememiz gerekir. Bunun en yaygın yöntemi XML ile ilerlemek. Fakat Google Merchant Center’da XML’i manipüle etmek istediğimizde yani kurallar kullanıp XML’i modifiye etmek istediğimizde elimiz, Facebook’a göre daha güçlü, daha esnek. Google Merchant Center‘da şarta bağlı kurallar koyabiliyorken, Facebook Catalog’da koyamıyoruz. İçeriğimizde Facebook Catalog Batch API kullanarak bunu nasıl yapabileceğimize bakacağız.

Örneğin, XML’de 3 tane ürünü reklamlarda göstermemeniz gerekiyor. Marka bir dizi yıldızı ile anlaşma yapmış ve yıldız kişi, sitede benim fotoğraflarımı yayımlayabilirsiniz ama reklamlarda gözükmesini istemiyorum diyor.  XML’i üreten yazılım firması bunu yapamayacağını söylüyor. Eliniz kolunuz bağlı. Bir şekilde Google Merchant Center’da şarta bağlı kural koyma özelliği olduğu için “Ürün ID’si şu olan ürünün, availability değerini out of stock yap” kuralını koyduğumuzda bu işi çözüyoruz. Ama Facebook Catalog’da şarta bağlı kural koyamadığımız için bunu yapamıyoruz.

Facebook Catalog’da Kullanılabilen Kurallar

Ürünlerimizin bulunduğu XML üzerinde kurallar oluşturup manipülasyon yapmak istediğimiz zaman Facebook’un sunduğu seçenekler aşağıdaki gibi. Şarta bağlı bir kural oluşturma esnekliğimiz maalesef yok. (Eğer varsa lütfen bilgilendirin, ben uzun süredir bulamadım 🙂 )

facebook catalog'daki kural seçenekleri

 

Facebook Catalog’da XML’inizden ürün seçip o ürünü “deaktif” etme veya “silme” özelliği var. Bunları denedim, ama silsem de deaktif etsem de ertesi gün yine o ürün “in stock” oluyor yani reklamlarda gözükmeye başlıyor. Facebook Marketing API ile bunu yapabilir miyiz diye araştırma yaptım ve bir yolunu buldum.

Bunu yapabilmek için Developer Facebook’ta bir App’imizin olması ve ads_management, ads_read, read_insights izinlerine sahip olması gerekiyor. Developer Facebook’ta nasıl bir app kaydı oluşturabileceğinizi ve gerekli izinleri nasıl alabileceğiniz bir başka yazımda anlatmıştım. Ona da buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook Catalog Batch API Kullanarak Manipülasyon

Önce aşağıdaki gibi App Dashboard’ımıza girip Marketing API > Tools adımlarını takip ederek API işlemleri için access_token kodumuzu alalım.

Facebook Developer'da access token oluşturma

 

Şimdi Google Apps Script‘e ( https://script.google.com/home/start ) giriş yapacağız. Eğer bir Google account’unuz varsa direkt girebilirsiniz. Bu platformda yazacağımız fonksiyon ile Facebook Catalog Batch API’mizi çalıştıracağız ve bir kural oluşturup seçtiğimiz ürünün availability değerini in stock’tan > out of stock’a çevireceğiz.

google apps script'te yeni proje oluşturma

 

Şimdiki adımda, aşağıda yazdığım kodu, kendinize göre güncelleyerek Google Apps Script’te oluşturduğunuz projenin içine ekleyiniz.

Catalog_ID : Facebook Catalog’unuzun ID’si

Content_ID : Manipülasyon yapmak istediğiniz ürünün XML ID’si

ACCESS_TOKEN: Developer Facebook’tan aldığınız kod.

function requestFacebookReport() {

var facebookUrl =
“https://graph.facebook.com/v9.0/CATALOG_ID/batch?requests=[{‘method’:’UPDATE’,’retailer_id’:’CONTENT_ID’,’data’:{‘availability’:’out of stock’}}]&access_token=ACCESS_TOKEN”
var encodedFacebookUrl = encodeURI(facebookUrl);
var options = {
‘method’ : ‘post’
};

// Fetches & parses the URL
var fetchRequest = UrlFetchApp.fetch(encodedFacebookUrl, options);

}

google apps script

Kodu çalıştırdıktan sonra Facebook catalog’a gidip ilgili ürünün availability durumuna baktığınızda değiştiğini göreceksiniz 🙂

Aşağıda ekran kaydı alıp gif haline getirdiğim bir örnek iletiyorum. Tapestry Blanket V08 adlı ürünün stok durumunu in stock iken out of stock’a çevirmiş olduk.

 

google apps script ile api çalıştırmak

Şimdi bir de örnek olarak API üzerinden ürünün adını ve fiyatını da değiştirmeyi deneyelim. Aşağıda kodu iletiyorum.

Catalog_ID : Facebook Catalog’unuzun ID’si

Content_ID : Manipülasyon yapmak istediğiniz ürünün XML ID’si

ACCESS_TOKEN: Developer Facebook’tan aldığınız kod.

function requestFacebookReport() {

var facebookUrl =
“https://graph.facebook.com/v9.0/CATALOG_ID/batch?requests=[{‘method’:’UPDATE’,’retailer_id’:’CONTENT_ID’,’data’:{‘name’:’URUN_ISMI’,’price’:’100.00′,’currency’:’TRY’}}]&access_token=ACCESS_TOKEN”
var encodedFacebookUrl = encodeURI(facebookUrl);
var options = {
‘method’ : ‘post’
};

// Fetches & parses the URL
var fetchRequest = UrlFetchApp.fetch(encodedFacebookUrl, options);

}

Aşağıda GIF’i paylaşıyorum. İzleyebilirsiniz.

 

 

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza abone olun;

https://t.me/boosmart

Diğer blog yazılarımızı inceleyin:

https://boosmart.com/tr/blog/

 

Dijital Pazarlama 26 Şubat 2021

Facebook Reklam Verileri BigQuery’e Nasıl Aktarılır?

Eren Dağlar

Facebook reklamlarının (Facebook / Instagram) verilerini BigQuery’e aktarmak için hep paralı ürünler mevcut. Google’da araştırdığınız zaman sonuçların hepsinin ücretli tool’lar olduğunu göreceksiniz. Ama ücretsiz bir yolu mutlaka olmalı diye araştırma yaptığımda, koca Google’da sadece 1 adet içerik bulabilmiştim 🙂 Orada anlatılanları yaparak verileri aktarmayı başarabildim. Yabancı dilde bir içerikti. Dilimize de kazandırmak istedim. Bu şekilde Facebook ile BigQuery bağlantısını ücretsiz olarak yapmayı öğrenmiş olacağız.

Google Analytics 4 ve Google Analytics 360 verilerini kolay bir şekilde BigQuery’e aktarılabiliyor. Google Ads verileri de. Ama Facebook verilerini aktarmak zahmetli ama zevkli bir süreç gerektiriyor.

Peki buna neden ihtiyacımız var? Benim ilk aklıma gelen, last click ROAS raporlamasını otomatik hale getirebilmekti. Facebook reklam verilerini ve Google Analytics verilerini BigQuery’e yollarak orada yazacağımız SQL sorgularıyla last Click ROAS raporu çıkarmayı otomatik hale getirebilirsiniz. Bu şekilde bunu sağlayan tool’lara da para vermenize gerek kalmaz 🙂 Last click ROAS otomasyonu ben kullanıyorum, ileride bunun yapımıyla ilgili de bir içerik yazabilirim. Şimdi adımlara geçelim. Google Cloud Platform‘u ve Developer Facebook‘ta hiç App oluşturmamış olanlar için en baştan anlatacağım.

Google Cloud Platform’da Yeni Proje Oluşturma

Google Account’unuz tarayıcınızda aktif durumda ise Google’a “Google Cloud Platform” yazıp siteye giriş yaparak üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Projeler oluşturmak ve çalışmalar yapmak için kredi kartı bilgileri istiyor en başta. Bunu girip yanlış hatırlamıyorsam ilk 90 gün boyunca free bir şekilde GCP’yi  (Google Cloud Platform) kullanabilirsiniz. Sonraki dönem için ise yaptığınız işlerin boyutuna bağlı olarak bir ücret alıyor. Ama bunların yüksek meblağlar olacağını sanmıyorum. Yine sitede pricing’lere bakabilirsiniz.

bigquery'de proje oluşturma

Developer Facebook’ta App Oluşturma

BigQuery’ye Facebook verilerini çekebilmek için Facebook’un Marketing API’sini kullanacağız. Bunu kullanmak için ise bir access_token bilgisine ihtiyacımız olacak. Bunu elde etmek için https://developers.facebook.com/ adresine giriş yapınız. Hangi reklam hesabından veri çekecekseniz, o reklam hesabına erişimi olan bir hesaptan Facebook’a giriş yapmış olmanız gerekiyor.

Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üstteki My Apps tab’ına tıklayınız. Daha sonra açılan sayfada aşağıdaki gibi “Create App” butonuna basınız.

facebook developer da app oluşturma

Daha sonra çıkan seçeneklerden en üstteki seçilir.

facebook developer app seçenekleri

Sonraki adımda gerekli bilgileri kendinize göre girebilirsiniz. Bu App’in bağlı olacağı Business Manager account’unu da seçiniz.

facebook developer app bilgilerini girmek

 

Developer Facebook’ta Marketing API Etkinleştirme

App oluşturulmuş oldu. Daha sonra açılan pencerede, seçenekler arasından Marketing API’yi seçmeliyiz.

facebook developer marketing api etkinleştirme

Daha sonra BigQuery’e veri akışını sağlamak için kullanacağımız access token kodunu almamız gerekecek. Bunun için Marketing API menüsü altında Tools tab’ına tıklayınız. Daha sonra açılan pencerede “ads_management” ve “ads_read” izinlerini seçip “Get Token” butonuna tıklayınız. Az sonra access_token kodunuz ekranda gözükmüş olacaktır. Bunu bir yere kopyalayınız. Yanlış hatırlamıyorsam access token kodlarının 60 günlük bir süresi var. Sonra geçerliliğini yitiriyor. Bu tip durumlarda tekrar oluşturmanız gerekiyor “Get Token” butonuna basarak.

facebook developer token oluşturma

Sonraki adımda ise yine verileri aktarmak için ihtiyacımız olan App ID ve App Secret verilerine ihtiyacımız var. Bunları aşağıdaki gibi alabilirsiniz. Bunları da bir yere kopyalayınız şimdilik. İleride kullanacağız. Ad Account ID‘sine de ihtiyacımız olacak. Bunu direkt reklam hesabını açtığınız zaman alabilirsiniz.

facebook developer api id

Google Cloud Platform’da Veri Akışını Oluşturma

GCP’de projemizi oluşturduk, Developer Facebook’ta APP’imizi oluşturup ihtiyacımız olan verileri bir yere kopyaladık. Şimdi verilerin aktarılmasını sağlayacak data pipeline’ı oluşturma zamanı.

Menüden Pub/Sub‘ı seçip sonrasında Topics‘e basınız.

google cloud platformda topic oluşturma

 

Create Topic yazısına tıklayarak açılan pencere aşağıdaki gibi bir isim verip oluşturunuz.

google cloud platformda topic ismi verme

Topic’i oluşturduktan sonra bu linke gidiniz ve kodu zip file olarak bilgisayarınıza indiriniz. https://github.com/snegireff/facebook_ads_bigquery_etl

Aşağıdaki gibi zip dosyasını indirdikten sonra unzip ediniz. Daha sonra klasörün içine girip dosyaları seçip sağ tıklayarak zip oluşturunuz. Bunu GCP’ye yükleyeceğiz az sonra. Bunu mutlaka aşağıdaki gibi yapmalısınız, yoksa çalışmayacaktır bağlantımız.

githubdan indirilen dosyayı tekrar zip etmek

Şimdi GCP’de yine sol taraftaki menüden Cloud Functions tab’ına tıklayınız. Create function dedikten sonra, function’a bir isim veriniz. Trigger type’ı “Cloud Pub/Sub” seçiniz. Select topic alanında bir önceki adımda oluşturduğumuz topic’i seçebilirsiniz. (facebook_data_pipeline)

google cloud platformda fonksiyon oluşturma

Memory allocated ayarı  1 GİB olarak seçilir. Timeout 540 olarak ayarlanır. Service account kısmında default’u seçiniz.

google cloud platform fonksiyon oluşturma 2. adım

 

Next’e basınca aşağıdaki adıma geçeceksiniz. Runtime ayarını Python 3.7 seçiniz. Sonrasında Source code kısmını ZIP upload olarak seçip oluşturduğumuz zip dosyasını yükleyiniz. Stage bucket için ise hesapta olan herhangi bir bucket’u seçebilir veya browse’a bastığınız zaman yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Bu ekranda Runtime seçtiğiniz yerine yanında Entry point adında bir alan göreceksiniz. Oraya ise “get_facebook_data” yazınız.

githubdan indirilen dosyayı fonksiyona yüklemek

Bu adım da başarı ile tamamlandığında aşağıdaki gibi oluşturduğunuz fonksiyonun yanında yeşil işaret göreceksiniz.

google cloud platform fonksiyonlarFonksiyonumuzu her gün otomatik olarak çalıştırmak ve her gün güncel Facebook verilerini BigQuery’e aktarmak için Cloud Scheduler özelliğini kullanacağız. Bunu kullanmak için ise Google Cloud Platform terminalini (Cloud Shell) kullanacağız.

Terminali açmak için ekranın sağ üstünde yer alan, aşağıdaki alanı göreceksiniz. En soldakini seçiniz. Daha sonra terminal açılacaktır. Burayı bilgisayarda cmd yazıp açtığımız konsol ekranı olarak düşünebilirsiniz.

google cloud shell i açmak

Daha sonra terminale aşağıdaki kodu kendinize göre düzenleyip yapıştırınız.

gcloud beta scheduler jobs create pubsub facebook-scheduler –time-zone “Europe/Kiev” –schedule “0 5 * * *” –topic facebook_data_pipeline –message-body “get_facebook” –attributes project_id=PROJECT_ID,dataset_id=Marketing_Api,table_id=Fb_Stats,account_id=FB_ACCOUNT_ID,app_id=APP_ID,app_secret=APP_SECRET_ID,access_token=ACCESS_TOKEN

Project ID kısmına, GCP’de oluşturduğunuz projenin ID’sini,

dataset_id kısmına, verilerin akmasını istediğiniz BigQuery dataset’inin adını, koddaki örneği kullanabilirsiniz. (yeni bir dataset oluşturmuş olacaksınız, var olan bir ad yazmayınız),

table_id kısmına, verilerin akmasını istediğiniz, oluşturulan dataset’in altında oluşacak table’ın adını, koddaki örneği kullanabilirsiniz.

account id kısmına, reklam hesabınızın ID’sini,

app_id, app_secret, access_token verilerini de yukarıdaki adımlarda bahsetmiştik. Onları yapıştırınız.

Kodda yer alan topic kısmına oluşturduğunuz topic’in ismini yazınız. Yukarıda facebook_data_pipeline yazarak oluşturmuştuk, bu sebeple kodda bu yazıyor.

Kodu çalıştırdığınızda başarılı bir şekilde oluştuysa, Cloud Scheduler menüsünü seçip girdiğinizde aşağıdaki gibi göreceksiniz. Bizim oluşturduğumuzun adı facebook-scheduler. Bu satırın en sağında run now butonu var. Ona basarak artık Facebook’tan düne ait verileri çekebilirsiniz.

Her gün sabah 6’da bu işlemler otomatik olarak gerçekleşecek, her sabah bir önceki günün verileri BigQuery’e akacak 🙂

gcp schedule ekranıVe birkaç dakika bekledikten sonra, soldaki menüden BigQuery’e geçiş yapınız.  Aşağıdaki verilerin geldiğini göreceksiniz. Düne ait veriler olacak. Ve her gün yenisi üstüne eklenecek.

verileri aktardıktan sonra gözüken tablomuz

 

Yararlandığım kaynak: https://medium.com/@snegir/writing-your-data-connector-from-facebook-ads-to-google-bigquery-670caeff8262

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza abone olun;

https://t.me/boosmart

Diğer blog yazılarımızı inceleyin:

https://boosmart.com/tr/blog/

 

Dijital Pazarlama 09 Ocak 2021

Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?

Eren Dağlar

Facebook, Apple’ın iOS 14 güncellemeleriyle birlikte kendi platformundaki reklamverenlerin etkili bir şekilde işlerine devam etmesi için yol gösteren bir kılavuz paylaştı.  Hızlı bir şekilde yapılacak aksiyonlardan en önemlisi, Facebook İşletme Yöneticisi‘ndeki (Facebook Business Manager) domain doğrulama işlemini yapmak. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin adımları aşağıda görebilirsiniz.

Adım 1 – İşletme Ayarlarına Giriş

Facebook İşletme Yöneticisi (Facebook Business Manager) hesabına giriş yapılır. Sol taraftaki 9 noktalı menü işaretine tıklanır ve açılır menüden Business Settings ( İşletme Ayarları) seçilir.

facebook domain doğrulama -1

Adım 2 – Marka Emniyeti Sekmesi

Açılan sayfada sol taraftan Brand Safety (Marka Emniyeti) menüsünün altındaki Domains seçeneğine tıklanır.

facebook domain doğrulama - 2

Adım 3 – Domain Ekleme

Aşağıdaki sayfada, doğrulama bekleyen veya doğrulanmış domain’leri görebileceksiniz ileride. Ama öncelikle doğrulama yapmak için Add (Ekle) butonuna basmalı ve reklam verilen sitenin domain adı yazılmalıdır. Eğer sitenizin aynı zamanda subdomain (alt alan adı) varsa, sadece domain adınızı yazmalısınız. Örneğin “boosmart.com” bir domain adresidir, elimizde “blog.boosmart.com” adresi olsaydı bu adresdeki “blog” ise subdomain olacaktı. Bu tarz durumlar varsa reklam verdiğiniz site için, sadece domain ismini yazmanız yeterlidir.

facebook domain doğrulama -3

facebook domain doğrulama - 4

 

Adım 4 – Facebook Reklamları İçin Domain Doğrulama

Domain ekledikten sonra aşağıdaki bilgilere ulaşabileceksiniz. Doğrulama yapmak için bana göre en hızlı yöntem Meta-tag Verification yöntemi.

Her adım için açıklayıcı şekilde yönlendirmeler yazıyor, bu sebeple zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum. Aşağıda görebileceğiniz gibi Meta-tag Verification yönteminde, Facebook’un ürettiği “<meta name=” ile başlayan kodu, sitenizin ana sayfasındaki <head></head> etiketleri arasında koymanız yeterli olacaktır. Ekledikten sonra ise “Verify” (Doğrula) butonuna basarak domain doğrulama işlemini bitirmiş olacaksınız.

facebook domain doğrulama - 5

 

Facebook’un iOS14 güncellemelerine dair yönlendirmeleri konusunda daha fazla bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz: https://www.facebook.com/business/help/331612538028890?id=428636648170202

Diğer içeriklerimize ulaşmak için: https://boosmart.com/tr/blog/

Instagram: https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza katılın;

https://t.me/boosmart

Dijital Pazarlama 26 Aralık 2020

Facebook Alışveriş Reklamları – Dönüşümlerin A/B Testi

Eren Dağlar

Web sitesi üzerinden gerçekleştirilen önemli aktivitelere performans pazarlaması dünyasında dönüşüm (conversion) adı verilir. Bir e-ticaret sitesi için birkaç önemli dönüşüm yolu vardır. Bunlardan en önemlileri sırasıyla sepete ekleme (add to cart), ödeme adımları (initiate checkout) ve satın alma (purchase) sayfasıdır. Sonuç olarak nihai hedefimiz bir alışveriş işleminin gerçekleşmesidir. Facebook alışveriş reklamları, bu amacımıza hizmet eden bir reklam modelidir. Instagram reklamları da Facebook Business Manager üzerinden yapılıyor. Makalemizin devamında Facebook reklamları derken, Instagram reklamları da dahil olarak ele alıyoruz.

Alışveriş Reklamları

Facebook reklam yönetimi panelinde yeni bir kampanya oluştururken bir kampanya amacı seçeriz.  Bu kampanya amaçlarını gerçekleştirmek için sayfa etkileşimi (page engagement), trafik (traffic), dönüşüm, katalog satışları (catalog sales), marka bilinirliği (brand awareness), erişim (reach) gibi kampanya tiplerini kullanabiliriz. Facebook Dönüşüm Reklamları ve Facebook Katalog Reklamları , hedef kitlemiz arasından istediğimiz dönüşümü sağlayacak kullanıcıları bulmaya çalışacak şekilde makine öğrenmesini kullanır. E-ticaret siteleri özelinde Facebook Dönüşüm Reklamları ve Facebook Katalog Reklamları kampanya modellerini Facebook alışveriş reklamları olarak değerlendirmek yanlış olmaz.

 

Facebook Alışveriş Reklamları

 

Alışveriş Reklamlarında Dönüşüm Olayı Seçimi

Bu kampanya modellerinde, makine öğrenmesinin verimli bir şekilde ilerlemesi kampanya optimizasyonu açısından oldukça önemlidir. Bunun için aktif reklam setlerinin son 7 gün içinde en az 20-30 adet dönüşüm (conversion) toplaması gerekir. Tabii en az 50 adet toplaması daha verimli olacaktır. Bu dönüşümler ise Facebook Pixel aracılığıyla, web sitesinden Facebook İşletme Yöneticisi hesabına (Facebook Business Manager)  aktarılır.

Bazı senaryolarda,  hedefimiz “sepete ekleme” dönüşümü olabilir. Çünkü e-ticaret sitenizde sepete ekleme, satın almadan çok daha fazla frekansta gerçekleşir. Sepete eklemenin hacmi çok daha yüksek bir dönüşüm olduğu için, makine öğrenimi (machine learning) çok daha hızlı bir  şekilde veri toplar. Reklamveren (advertiser) olarak, sepete ekleme dönüşümünü artırırsak satın alma sayısı da doğru orantıda artacaktır diye düşünebiliriz.

 

Facebook Alışveriş Reklamları - Dönüşüm Olayları

 

Aynı zamanda, “katalog satışları” amaçlı kampanya tipi de dönüşüm odaklı çalışan, e-ticaretin vazgeçilmez reklam modellerindendir. Katalog satışları amacı kampanya tipinde de benzer şekilde bir dönüşüm hedefi seçilir.

Dönüşüm Olaylarını Karşılaştırma

Facebook’un makine öğrenimi gün geçtikçe gelişiyor ve bugün itibariyle oldukça tatmin edici sonuçlar üretiyor. Pekiyi, kampanyalarımızdaki reklam setlerinde, sepete ekleme dönüşümünü kullanıp makine öğrenimine katkıda bulunduğumuzda, sepete ekleme sayılarımızın yükselmesi oranında satışlarımız da aynı oranda artar mı? Yoksa satın alma hedefi koyup daha az dönüşüm toplamamıza rağmen daha doğru sinyal verdiğimiz için daha yüksek gelir mi elde ederiz? Ya da sepete ekleme hedefi koyup daha fazla dönüşüm toplayıp kampanyalarımızın nihai hedefimiz olan satın alma oranlarını (transaction rate) yükseltebilir miyiz?

facebook dönüşüm olayları sepete ekleme ve satın alma

Bu sorunun cevabını A/B test yaparak görmek istedik. Aynı hedef kitle ve aynı görselleri barındıran kampanyalar oluşturduk. Testi daha sağlıklı değerlendirmek için testi birkaç farklı kategori için uyguladık. Bu kampanyalarda, kampanya hedefi olarak sepete ekleme ile satın alma dönüşümlerini kullanarak, kampanyalardan gerçekleşen satın alma oranlarını kıyasladık. Satın alma hedefli kampanyalar, sepete ekleme hedeflilere göre daha az dönüşüm verisi toplasa da, alışveriş performansları çok daha iyi performans gösterdi. Aşağıda 3 kategoriye ait test sonuçlarını görebilirsiniz.

Facebook A/B Testi: Sepete Ekleme vs Satın Alma Etkinliği ile Gelir Optimizasyonu

Sonuç olarak, eğer e-ticaret sitenizin satış hacmi yüksekse, Facebook makine öğrenmesine, satın alma verilerini yollayarak satışları daha çok artırmanız mümkün. Yaptığımız testlerin sonucuna göre Facebook alışveriş reklamları, satın alma hedefi seçildiğinde yatırım geri dönüş oranı olarak, (Return on Investment) sepete ekleme hedefi seçilen kampanyalara göre daha iyi performans göstermiştir. Fakat, eğer satış hacminiz az ise ve kampanyalarınızın makine öğrenimi için yeterince dönüşüm verisi elde edemiyorsanız dönüşüm hedefi olarak “sepete ekleme” seçmek makine öğrenimi açısından faydalı olacaktır.

Sepete ekleme mikro dönüşümdür (micro conversion), nihai amacımız olan satın alma dönüşümüne aracılık eder. Satın alma ise makro dönüşümdür (macro conversion). Makro dönüşümlerin gerçekleşmesi, mikro dönüşümlere göre daha zordur. Bu sebeple makro dönüşüm hacminin az olduğu senaryolarda, mikro dönüşümlerle makine öğrenmesine sinyaller gönderilerek reklam optimizasyonuna (ad optimization) katkı sağlanır.

A/B Test Sonuçları

Yukarıdaki verileri bir tablo haline getirdiğimizde aşağıdaki sonuçlara ulaşıyoruz. Satın alma hedefli kampanyalarda tıklama başına maliyet (cost per click), sepete ekleme hedefli kampanyalara göre yaklaşık %55 oranında daha yüksek gerçekleşti. Bununla birlikte satın alma hedefli kampanyalar, sepete ekleme hedefli kampanyalara göre 2 kat daha iyi dönüşüm oranına sahip oldu. Dolayısıyla satın alma başına maliyetlerde satın alma hedefli kampanyalar, sepete ekleme hedefli kampanyalara göre yaklaşık %19 daha ucuza bir maliyetle satış getirdi. Facebook makine öğrenmesinin, seçtiğimiz hedefe göre optimizasyon sağladığına da, tablodaki satın alma oranlarına bakarak daha net anlayabiliriz.

facebook dönüşüm sepete ekleme ve satın alma a/b test

Buradaki testi yapmak isterseniz markadan markaya sonuçlar farklı olabilir. Hatta 1 sene sonra aynı marka için yapılsa bile farklılık gösterebilir. Bu sebeple buradan çıkan sonucu, genel geçer bir doğru olarak görmemeliyiz.

 

Yararlı linkler:

Facebook Dönüşüm Reklamları

Facebook Katalog Satışları Reklamları

Telegram kanalımıza katılın;

https://t.me/boosmart

Diğer içeriklerimize ulaşmak için, tıklayın.

Youtube kanalımıza abone olmak için, tıklayın.