Yenibiris.com

Yenibiris.com markamızla dijital pazarlamada elde ettiğimiz başarı ve öyküsü.<

İnovasyon

AdWords’ün her geçen gün iyileşen machine learning algoritmalarını hesabımızda daha iyi kullanmaya karar verdik. İnternet sitemizdeki en önemli Anahtar Performans Göstergesi (KPI), yenibiris.com’un üyelik adedini artırmaktı. Sektörün önde gelen kariyer firmalarından biri olarak da AdWords teklif stratejileri (bidding strategy) algoritmalarının çok sayıda dönüşüm sayısı ile daha iyi öğrenebilmesi için üyeliğin yanısıra iş ilanlarına yapılan başvuru adetlerini de AdWords’e dönüşüm olarak tanımladık. Bu sayede çok sayıda dönüşüm verisi ile akıllı teklif (smart bidding) teknolojileri tüketicinin hangi durumlarda daha iyi dönüşüm getirebileceğini iyi analiz etti ve her geçen gün performansımız iyileşti.

Bunun yanısıra, Search Console ve AdWords’ü birbirine bağlayarak bütün trafiğinin yarısından fazlasını organic trafikten getiren firmanın elimizdeki bütçeyi en efektif kullanmak adına AdWords reklamları ve organic trafiğinin birbirini tamamlayacak şekilde olmasını sağladık. Search Console’dan organik trafik getiren kelimeleri ve pozisyonlarını analiz ederek, AdWords’de sürekli olarak anahtar kelime iyileştirmeleri sağladık. Elde ettiğimiz çıktıları ise haftalık olarak müşterimizle paylaşarak, site içerisinde ön plana getirmemiz gereken ilanları belirleyip, dönüşüm sayımızı maksimize etmek üzere aksiyon aldık.

Eş zamanlı olarak IOS ve Android uygulamalar da tüketicinin ihtiyaçlarını daha iyi anlayarak uygulamalarımızı mobil için daha uyumlu hale getirdik. Uygulamalarımızı eklenti olarak reklamlarımıza dahil edip bu sayede mobil üzerinden her ay uygulama yükleme sayılarımızı artırdık. Apple Store ve Android store sayfalarımıza mobil görünümde daha görünür şekilde yer verdik. Güncellenen mobil uygulamalarımız sayesinde yenibiris.com’un çok daha fazla kullanılmasını sağladık ve pazar payımızı artırdık.

Teknoloji

Gelen trafik kaynağı, tüketicinin ilgi duyduğu iş ilanını analiz ederek ilgi duyabileceği ilanları öncelikli olarak analiz ettik. Elde ettiğimiz verileri Microsoft Power BI gibi ürünlerle analiz ederek özelleştirilmiş push bildirimleri gibi teknolojileri kullandık. Bu sayede elde ettiğimiz dönüşüm rakamları arttı ve pazardaki payımızı her geçen ay daha da büyüttük.

Sadece reklamlarla değil, aynı zamanda funnel iyileştirmesiyle de hesabı büyütebileceğimizi biliyorduk. Mobil kullanıcıların hızlı çalışan ve kolay bir mobil deneyime ihtiyaçları olduğunu biliyorduk ve bu nedenle hesaba başvuru sürecini oldukça kolay hale getirdik. Bir kaç tıklama ile tamamlanacak kadar bir işe başvuru sürecini ortaya koyduk.

Piyasayı iyi analiz ederek, bazı müşterilerimizin başvuru süreçlerini kendi web sitelerinde tamamlatmak istediklerini fark ettik ve buna göre “yönlendirmeli ilan” adında bir özellik geliştirdik. Bu özellik sayesinde mevcut müşteri ihtiyaçlarını iyi analiz ettiğimiz için pazar payımızı büyüttük. Bu ilanlara başvuruları da dönüşüm olarak tanımladık ve AdWords optimizasyonunda bu dönüşümlere de yer verdik.

yenibiris.com Hakkında

Yenibiris.com, aylık 1.5 milyondan fazla tekil ziyaretçisi ile Türkiye’nin lider kariyer sitelerinden biri. Yapılan iş aramalarının yıldan yıla mobildeki payı büyümekte idi. Son bir yıl içerisinde yeniden yapılanan web sitesinde mobil iyileştirmeler en önemli konulardan biriydi. 2016’da ortalama %55 civarında olan mobilin payının kariyer sitelerinde hızla arttığını analiz ederek müşterimizle işbirliği yaptık ve mobil site, mobil deneyim ve mobil uygulamalar ile mobil stratejimizi yeniden yapılandırdık. Bu stratejinin önemli parçalarından biri de AdWords reklamlarımız ile mobil kapsam oranımızı artırmak idi.