SEO 05 Mart 2023

Search Console » BigQuery: Bulk Data Export Kurulumu ve Kullanım Rehberi

Anıl Zengin

Google, 21 Şubat günü Google Arama Merkezi Blog’unda yaptığı paylaşımla birlikte Search Console performans verilerinin toplu ve düzenli şekilde BigQuery ortamına aktarılabilmesi için “Bulk Data Export(Toplu Veri Dışa Aktarma) özelliğini duyurdu. Duyurudan sonraki 1 haftalık süre içerisinde herkese açık şekilde kullanıma sunulan Bulk Data Export özelliği ile Search Console’daki performans verilerinin tamamı (gizlilik nedeniyle filtrelenen anonimleştirilmiş sorgular dışında) BigQuery ortamına herhangi bir günlük veri limiti olmadan aktarılması mümkün hale geldi. Hazırladığım bu rehberde Bulk Data Export özelliğinin kullanılması için gerekli olan kurulumların nasıl yapılacağını, Search Console’dan BigQuery ortamına performans verilerinin nasıl aktarılacağını ve performans verilerinin BigQuery’den CSV, Google Sheets ve Looker Studio (Data Studio)’ya nasıl dışa aktarılacağını derledim. Bu rehberdeki talimatlar ile birlikte Search Console’dan BigQuery’e veri aktarımı için Bulk Data Export özelliğini sorunsuz bir şekilde kullanabileceksiniz.

Bulk Data Export Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google’ın kullanıma sunduğu Bulk Data Export özelliği ile, Search Console verilerinin tümünü BigQuery ortamına hızlı ve düzenli bir şekilde aktarmak mümkün hale geldi. “Toplu veri dışa aktarma” özelliği ile Search Console’dan BigQuery ortamına veri aktarımı için Google Cloud Console içerisinde bir Cloud projesi oluşturmak ve beraberinde gerekli konfigürasyonları tamamlamak yeterli olacak.

1. Adım: Google Cloud Console Projesi Oluşturma

İlk olarak Google Cloud projesi oluşturmak için https://console.cloud.google.com/projectcreate adresine gidin. Devamında gelen ekranda oluşturacağınız proje için bir isim girin.

search-console-big-query-bulk-data-export-kurulumu-1

Projeniz için isim yazdıktan sonra Create butonuna tıklayın ve projenizi oluşturun. Yaptığınız bu işlem sonrasında birkaç saniye içerisinde Google Cloud projeniz oluşturulacak.

2. Adım: Projede BigQuery API Etkinleştirme

Google Cloud projenizde BigQuery’i kullanabilmek için BigQuery API servisini etkinleştirmeniz gerekecek. Bunun için de sol menüde yer alan APIs & Services (API’ler ve Hizmetler) bölümünden Enabled APIs & Services (Etkin API’ler ve Hizmetler) menüsüne tıklayın.

search-console-big-query-bulk-data-export-kurulumu-2

Açılan ekranda üst kısımda yer alan +ENABLE APIS AND SERVICES (+ API’LERİ VE HİZMETLERİ ETKİNLEŞTİR) butonuna tıklayarak BigQuery API‘ı etkinleştirin.

3. Adım: Projenize Search Console’dan Veri Alma İzni Verme

Oluşturduğunuz Google Cloud projesinin Search Console mülkünüzden veri aktarımı yapabilmesi için projenize veri dökümü izni vermeniz gerekmekte. Bunun için sol menüden IAM & Admin (IAM ve Yönetici) bölümüne gidin ve devamında açılan ekranda üst bölümdeki + GRANT ACCESS (+ İZİN VER) butonuna tıklayın.

search-console-big-query-bulk-data-export-kurulumu-3

Açılan paneldeki kutucuğa “[email protected]” adresini yazın ve hemen altındaki rol atama bölümünden BigQuery Job User (BigQuery İş Kullanıcısı) ve BigQuery Data Editor (BigQuery Veri Düzenleyicisi) rollerini seçin. Son olarak da Save (Kaydet) butonuna tıklayın.

4. Adım: Search Console Mülkünde Bulk Data Export Bağlantısını Yapma

Google Cloud tarafındaki tüm konfigürasyonları tamamladıktan sonra, Search Console mülkünüzde Bulk Data Export (Toplu Veri Dışa Aktarma) fonksiyonunu etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için Search Console mülkünüzde Settings (Ayarlar) sayfasına gidin, daha sonrasında Bulk data export (Toplu veri dışa aktarma) bölümüne tıklayın. Açılan sayfa üzerinde sizden istenen Cloud project ID (Bulut projesi kimliği) ve Dataset location (Veri kümesi konumu) gibi bilgileri doldurun.

search-console-big-query-bulk-data-export-kurulumu-4

Bu bölümde sizden istenen Cloud Project ID bilgisi için Google Cloud’da projenizin Dashboard (Gösterge Paneli) sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu bilgileri doldurduktan sonra Continue (Devam) butonuna tıklayın ve son onay için Set up export (Dışa aktarmayı ayarla) butonuna tıklayın. Bu aşamadan sonra herhangi bir uyarı mesajıyla karşılaşmazsanız, tüm konfigürasyonları doğru yapmışsınız demektir.

search-console-big-query-bulk-data-export-kurulumu-5

Ardından veri aktarım süreci otomatik olarak başlayacak ve 48 saat içerisinde Search Console verilerinizin tamamı BigQuery ortamına aktarılmış olacak.

BigQuery’de Search Console Performans Verilerini Görüntüleme ve Dışa Aktarma

Yukarıdaki adımlardaki tüm konfigürasyonları tamamladıktan sonra, 48 saat içerisinde Search Console performans verileriniz BigQuery ortamına akmaya başlayacak. Verilerinizi BigQuery’de görüntülemek için komut ekranından SQL sorguları atmanız yeterli olacaktır.

search-console-big-query-bulk-data-export-kurulumu-6

Elde etmek istediğiniz performans verilerinizdeki Date, Query, Search Type, Device, URL, Impressions, Clicks, Average Positions, CTR, Country gibi tüm metrikleri çeşitli SQL sorgularıyla birlikte istediğiniz formatta saniyeler içerisinde oluşturabilir ve dışa aktarabilirsiniz.

BigQuery’de Search Console Performans Verilerini Görüntüleme

Aşağıdaki örnek SQL kodunu BigQuery ekranında çalıştırmanız durumunda ekranın alt bölümünde tablo şeklinde verilerinizi görebilirsiniz:

SELECT
data_date, search_type, device, query, url, impressions, clicks, country
FROM
`PROJEID.searchconsole.searchdata_url_impression`
Where
query is not null
Order By
Impressions DESC

Not: Kodda kırmızı renkle işaretli olan PROJEID alanına kendi Google Cloud projenizin ID’sini yazmanız gerekmektedir. Yukarıdaki SQL kodu örnek bir veri çıktısı verecektir, ihtiyacınız olan çıktı almak istediğiniz verileri net olarak kapsayacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

BigQuery’deki Search Console Performans Verilerini Dışa Aktarma

BigQuery penceresinde SQL sorgularıyla elde ettiğiniz sitenizin Search Console performans verilerini dışa aktarabilir ve bu verileri dilediğinizi gibi görselleştirerek kullanabilirsiniz. Verilerinizi CSV, JSON, BigQuery tablosu, Google Sheets ve Data Studio’ya olacak şekilde farklı şekillerde dışa aktarmanız mümkündür.

bigquery-search-console-veri-disa-aktarma-1
Search Console verilerini BigQuery’den dışa aktarma yöntemleri

 

bigquery-search-console-veri-disa-aktarma-google-sheets
BigQuery’deki Search Console performans verilerinin Google Sheet’e aktarılması

 

bigquery-search-console-veri-disa-aktarma-data-studio-looker-studio
BigQuery’deki Search Console performans verilerinin Looker Studio (Data Studio) raporuna aktarılması

BigQuery ekranında SQL sorgusu attıktan sonra sayfanın alt bölümünde oluşan tabloyu dışa aktarmak için sağ bölümde bulunan SAVE RESULTS ve/veya EXPLORE DATA seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu sayede verilerinizi hangi şekilde dışa aktarmak istiyorsanız o yöntemi tercih ederek dışa aktarım sağlayabilirsiniz. Verileri dışa aktarırken kullanacağınız yönteme göre çeşitli dosya boyutu limitleri bulunmaktadır. Örneğin direkt olarak Google Drive’a indireceğiniz CSV dosyası maksimum 1 GB boyuta sahip olabiliyorken, bilgisayarınıza indireceğiniz bir CSV dosyası için dosya boyutu limiti 10 MB’tır.

Ek Kaynaklar

https://developers.google.com/search/blog/2023/02/bulk-data-export?hl=en
https://support.google.com/webmasters/answer/12917675?hl=tr
https://www.searchenginejournal.com/google-search-console-bulk-data-export-is-here/480473/

 
YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza abone olun;

https://t.me/boosmart