SEO 24 Nisan 2024

SEO Visibility Metriği Neden Bir KPI Olarak Baz Alınmamalı?

Anıl Zengin

SEO Visibility metriği, SEO performans raporlarında ve KPI’larda sıkça gördüğümüz ve bir hayli ciddiye alınan bir metrik olarak sektörümüzde yer ediniyor. SEO Visibility metriğindeki olumlu/olumsuz değişimler, çoğu zaman ana KPI metriklerindeki değişimlerden daha önemli olarak kaale alınabiliyor. Hazırladığım bu yazıda, SEO performans değerlendirmenizde veya SEO KPI’larınızda SEO Visibility metriğini neden ciddi şekilde baz almamanız gerektiğine dair detaylardan bahsettim.

SEO Visibility Nedir?

SEO Visibility, bir web sitesinin arama sonuçlarında belirli anahtar kelimelerde ne sıklıkta yer aldığını ve ne kadar görünür olduğunu ifade eden bir metriktir. Sadece ham trafik rakamlarıyla değil, aynı zamanda site içeriğinin alakalılığı, teknik optimizasyon yeterliliği ve kullanıcı deneyimi gibi faktörlerle de ilişkili olarak değişiklik gösterir. SEO Visibility genellikle 0 ila 100 arasında bir yüzde ile ifade edilir.

searchmetrics-seo-visibility-grafigi
Searchmetrics

SEO Visibility Nasıl Hesaplanır?

SEO Visibility hesaplaması, belirlenen anahtar kelimelerin web sitesi sıralamalarını değerlendirerek yapılır. Sıralama elde edilen her pozisyon için belli bir katsayıda Visibility puanı atanır ve ilk sayfa veya ilk üç sonuç gibi daha yüksek sıralamalar daha fazla katsayıda puan kazanırken, ikinci sayfa ve sonrası gibi daha düşük sıralamalar daha az katsayıda puan alır. Bu puanlar toplanarak sitenin genel SEO Visibility skoru hesaplanır.

SEO Visibility Metriği Neden Ana KPI’larınızdan Olmamalı?

SEO Visibility metriğini SEO performansınızı değerlendirmek veya bir SEO KPI’ı olarak baz almak için tercih edebileceğiniz en son şey olarak bilmeniz gerekiyor. Özellikle de kendi belirlediğiniz bir anahtar kelime grubunun değeri olmadıkça SEO Visibility yanıltıcı ve ilkel bir metriktir. Özellikle yöneticiler, KPI hedeflerinde ve performans raporlarında neye dayanarak oluşturulduğu net olmayan SEO Visibility metrik değerlerini fazlasıyla önemsiyor ve yükseliş/düşüş durumlarını ana KPI metriklerinden daha çok ciddiye alıyor.

Kısa Süreli Pozisyon Değişiklikleri

İkinci olarak, anahtar kelimelerinizdeki kısa süreli pozisyon değişiklikleri, SEO Visibility metriğindeki değerinizi çarpıtabilir. Özellikle yüksek aranma hacmine sahip kelimelerdeki kısa süreli pozisyon değişikliklerinin SEO Visibility değerindeki katsayıya etkisi yüksek olur ve bir kelimedeki birkaç sıralık pozisyon değişiminde bile SEO Visibility değerinde sert düşüşler/yükselişler görürsünüz.

Arama Sonuçlarındaki Pozisyon Dalgalanmaları

Bildiğiniz üzere arama sonuçlarında pozisyon dalgalanmaları her anahtar kelime için yaşanabiliyor ve Google kısa süreliğine herhangi bir kelimedeki pozisyonumuzu birkaç sıralığına değiştirebiliyor. Algoritma güncellemesi dönemlerinde daha sert pozisyon dalgalanmaları yaşansa da günlük olarak bile anahtar kelimelerinizde pozisyon dalgalanmaları görmeniz gayet olasıdır. Pozisyon dalgalanmalarının yaşandığı her durumda da SEO Visibility değeriniz geçici olarak farklı farklı değerlere sahip olabilir.

SERP-pozisyon-dalgalanmasi
SEMrush Sensor – SERP Dalgalanması

SEO Araçlarının Pozisyon Verisi Kaydetme Sıklığı

Arama sonuçlarındaki pozisyon dalgalanmalarının olduğu bir durumda SEO Visibility değerini takip ettiğiniz aracın siteniz için aldığı son veri, bir kelimedeki asıl pozisyonunuza denk gelmediyse SEO Visibility değerinize düşüş veya yükseliş olarak yansıyabiliyor. Anahtar kelimeler için pozisyon verisi takip eden SEO araçları, pozisyonları 24 saatte bir, 3 günde bir veya haftada bir gibi sıklıklarla güncelliyor ve pozisyon dalgalanmalarının olduğu bir senaryoda SEO Visibility metrik değeriniz olması gerekenden daha farklı şekillenebiliyor.

SEO Araçlarının Baz Aldığı Kelime Havuzu

Birçok SEO aracı, SEO Visibility metriğini hesaplarken sınırlı miktarda anahtar kelime kullanır ve bu anahtar kelimeler genellikle en çok aranma hacmine sahip kelimelerden oluşur. Böyle bir durum varken uzun kuyruklu anahtar kelimeleriniz başta olmak üzere birçok anahtar kelimedeki performansınızın bu hesaplamaya dahil edilmeme ihtimalini unutmamalısınız.

Manipülasyona Açıklık

SEO Visibility metriği, kolayca manipüle edilebilecek bir metriktir ve SEO Visibility değerini yükseltmek için başvurulabilecek Black Hat SEO taktikleri mevcuttur. Google’ın alakasız olan bir anahtar kelimede bile sayfalarınızı tetikleyerek pozisyon verme ihtimali bulunmaktadır. Örneğin internet sitenizde “Instagram’da bizi takip edin” başlıklı bir duyuru içeriği yayınladığınızda, Google’ın bu sayfanıza “Instagram” kelimesinde örneğin 40. sırada pozisyon vermesi olasıdır ve güçlü domainlerde bu sık karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir senaryoda da SEO Visibility değeri yükselmiş gibi görünür ama bu tamamen manipülasyondur. Bunun gibi taktikler ve yöntemler, SEO Visibility metriğini manipüle edilebilir kılar.

SEO Visibility Metriği Ne Amaçlarla Baz Alınabilir?

  • SEO Visibility metriğini özellikle kendi belirlediğiniz anahtar kelime havuzundaki kelimelere göre takip ediyorsanız, genel olarak hedeflediğiniz anahtar kelime grubunuzdaki pozisyon değişikliklerini ve kelimelerdeki gösterim payınızı takip etmek için kaale alabilirsiniz. Fakat bütün bunlara rağmen bu metriği yine bir KPI olarak baz almamalısınız.
  • Eğer kendi anahtar kelime havuzunuz olmadan serbest bir anahtar kelime listesine göre SEO Visibility değerinizi takip ediyorsanız, bu listeden hedef olarak gördüğünüz anahtar kelimelerinizdeki Visibility ve pozisyon değişimlerine göz atmak ve genel olarak sektörünüzdeki kelimelerin trendini takip etmek iyi olabilir.
  • Rakiplerinizle ortak kelimelerde kıyaslamalı olarak Visibility değerlerinize göz atabilirsiniz. Özellikle hedef olarak gördüğünüz kelimelerde rakiplerinizin gösterim paylarının değişimini takip etmek yararlı olabilir. Fakat rakiplerinizin Visibility değişimlerini takip ederken kelimelerdeki pozisyonlarını da izlemek sağlamalı bir veriyi incelemeniz açısından yararlı olur.

 

Ek Kaynaklar

https://web.archive.org/web/20210516053957/https://www.evolvedsearch.co.uk/insights/why-searchmetrics-visibility-score-makes-a-terrible-kpi/

https://www.semrush.com/blog/seo-visibility/

 

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza abone olun;

https://t.me/boosmart