Dijital Pazarlama 09 Ocak 2021

Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?

Eren Dağlar

Facebook, Apple’ın iOS 14 güncellemeleriyle birlikte kendi platformundaki reklamverenlerin etkili bir şekilde işlerine devam etmesi için yol gösteren bir kılavuz paylaştı.  Hızlı bir şekilde yapılacak aksiyonlardan en önemlisi, Facebook İşletme Yöneticisi‘ndeki (Facebook Business Manager) domain doğrulama işlemini yapmak. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin adımları aşağıda görebilirsiniz.

Adım 1 – İşletme Ayarlarına Giriş

Facebook İşletme Yöneticisi (Facebook Business Manager) hesabına giriş yapılır. Sol taraftaki 9 noktalı menü işaretine tıklanır ve açılır menüden Business Settings ( İşletme Ayarları) seçilir.

facebook domain doğrulama -1

Adım 2 – Marka Emniyeti Sekmesi

Açılan sayfada sol taraftan Brand Safety (Marka Emniyeti) menüsünün altındaki Domains seçeneğine tıklanır.

facebook domain doğrulama - 2

Adım 3 – Domain Ekleme

Aşağıdaki sayfada, doğrulama bekleyen veya doğrulanmış domain’leri görebileceksiniz ileride. Ama öncelikle doğrulama yapmak için Add (Ekle) butonuna basmalı ve reklam verilen sitenin domain adı yazılmalıdır. Eğer sitenizin aynı zamanda subdomain (alt alan adı) varsa, sadece domain adınızı yazmalısınız. Örneğin “boosmart.com” bir domain adresidir, elimizde “blog.boosmart.com” adresi olsaydı bu adresdeki “blog” ise subdomain olacaktı. Bu tarz durumlar varsa reklam verdiğiniz site için, sadece domain ismini yazmanız yeterlidir.

facebook domain doğrulama -3

facebook domain doğrulama - 4

 

Adım 4 – Facebook Reklamları İçin Domain Doğrulama

Domain ekledikten sonra aşağıdaki bilgilere ulaşabileceksiniz. Doğrulama yapmak için bana göre en hızlı yöntem Meta-tag Verification yöntemi.

Her adım için açıklayıcı şekilde yönlendirmeler yazıyor, bu sebeple zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum. Aşağıda görebileceğiniz gibi Meta-tag Verification yönteminde, Facebook’un ürettiği “<meta name=” ile başlayan kodu, sitenizin ana sayfasındaki <head></head> etiketleri arasında koymanız yeterli olacaktır. Ekledikten sonra ise “Verify” (Doğrula) butonuna basarak domain doğrulama işlemini bitirmiş olacaksınız.

facebook domain doğrulama - 5

 

Facebook’un iOS14 güncellemelerine dair yönlendirmeleri konusunda daha fazla bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz: https://www.facebook.com/business/help/331612538028890?id=428636648170202

Diğer içeriklerimize ulaşmak için: https://boosmart.com/tr/blog/

Instagram: https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza katılın;

https://t.me/boosmart