Facebook Ads 19 Ağustos 2021

Facebook Reklam Hesabı Durduğunda Bildirim Otomasyonu

Eren Dağlar

Facebook reklam hesabı ile reklam yönetirken kredi kartıyla ödeme yapıyorsanız, kartınızın limiti olmadığında hesabınız durabilir ve bunu geç farkedebilirsiniz. Bu geç farketme, bazen saatler bazen günler sürebilir ve satış / lead fırsatını kaçırabilirsiniz.

Google Ads panelinde, script kullanılarak hesapta bir anomali olduğunda (son 6 saatteki impression sıfır ise) bildirim gönder gibi otomasyonlar kullanabiliyoruz. Facebook reklam hesabında hesap durduğunda direkt haberimizin olmasını sağlayacak konforlu bir yol henüz yok. Facebook reklamlarını takip edebileceğiniz “Facebook Reklam Yöneticisi” uygulamasını indirerek bir nebze, hesap durduğunda haberiniz olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat uygulamada bildirimi çoğu zaman çok geç gönderiyor dolayısıyla efektif olmuyor.

Ben de reklam hesabı durduğunda direkt haberimiz olmasını sağlayacak farklı yollar aradım. Aklıma gelen çözüm ise Facebook Marketing API ile acaba reklam hesabının aktif olup olmama durumunu Google Sheet‘e aktarıp ardından aktarılan veri üzerinden kontrol gerçekleştirip kendime mail göndermek idi.

Facebook Marketing API ile reklam hesabının durumunu çekebileceğimi görünce çok sevindim ve yapmaya koyuldum. Aşağıda adım adım süreçleri anlatıyorum.

Developer Facebook’ta App Oluşturma

Facebook Marketing API ile veri çekebilmek için bir access_token’a ihtiyacımız olacak. Bu kod, bizim veri çekmemizi sağlayan iznimiz. Bunun için bir APP oluşturmamız gerekiyor. developer.facebook.com adresine giriş yaptıktan sonra sağ üstteki My Apps tab’ına tıklayınız. Daha sonra açılan sayfada aşağıdaki gibi “Create App” butonuna basınız.

Daha sonra çıkan seçeneklerden en üsttekini seçiniz.

Sonraki adımda gerekli bilgileri kendinize göre girebilirsiniz. Bu App’in bağlı olacağı Business Manager account’unu da seçiniz.

Developer Facebook’ta Marketing API Etkinleştirme

App oluşturulmuş oldu. Daha sonra açılan pencerede, seçenekler arasından Marketing API’yi seçiniz.

Şimdi veri akışını sağlamak için kullanacağımız access token kodunu almamız gerekecek. Bunun için Marketing API menüsü altında Tools tab’ına tıklayınız. Daha sonra açılan pencerede “ads_management” ve “ads_read” izinlerini seçip “Get Token” butonuna tıklayınız. Az sonra access_token kodunuz ekranda gözükmüş olacaktır. Bunu bir yere kopyalayınız. Yanlış hatırlamıyorsam access token kodlarının 60 günlük bir süresi var. Sonra geçerliliğini yitiriyor. Bu tip durumlarda tekrar oluşturmanız gerekiyor “Get Token” butonuna basarak.

Google Spreadsheet ile Apps Script Dosyası Oluşturma

Ben sizin için bir Google Spreadsheet dosyası oluşturdum. Buraya tıklayarak açın ve daha sonra File > Make a Copy adımlarını takip ederek kopyalayın. Daha sonra aşağıdaki gibi Tools > Script Editor adımlarını takip ederek sheet’inize bağlı bir Google Apps Script dosyası açmış olacaksınız.

google apps script dosyası oluşturma

İçinde ise aşağıdaki gibi hazırladığım kodlar yer alıyor olacak. Kodun içinde nereye ne eklemeniz gerektiğini yazdım.

Google Apps Script’te Marketing API’ye Bağlanma

Kod, Facebook’tan reklam hesabımızın status değerini çekecek. Eğer status değeri 1 veya 9 değilse, yazılan mail adresine uyarı maili atacak.

google apps script marketing api bağlanma kodu

Neden 1 veya 9 değilse mail gönderecek derseniz, Facebook Marketing API’den gelen account_status parametresine gelen değerler aşağıdaki şekilde belirlenmiş. 1 numara zaten aktif. 9 numaralı değerde de hesap aktif oluyor ama “in grace period” uyarısı gözüküyor sadece. Hesap sonuçta aktif olduğu için 1 veya 9 içermeyen her şeyi pasif olarak düşünebiliriz. Eğer bu listede sizin başınıza gelen ama reklamların durmadığı bir “status” gerçekleşmiş ise kodda yer alan if parantezinin sonuna “&& !value.match(“status=status_numarası”) syntax’ını yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

facebook marketing api account status parametre değerleri

Şimdi, fonksiyonumuzu play tuşuna basıp çalıştırmak istediğimiz zaman klasik yetkilendirme izinleri isteyecek Google. Bunlara izin verip geçebilirsiniz. Çalıştığında ilgili spreadsheet dosyasında aşağıdaki gibi bir veri elde edeceksiniz. ****** yazan yerde reklam hesabı numaranız yazıyor olacak. Bu veri Facebook API’den geliyor. Kodumuzun son kısmında da diyoruz ki a1 hücresinin içinde status=1 veya status=9 içermeyen bir şey var ise, bana mail at. Yani account_status=1 olduğunda mail atmayacak çünkü aktif, ama 2 olduğunda mail atacak şeklinde düşünebilirsiniz.

facebook api'den spreadsheet'e gelen veri

Trigger Oluşturma ve Sonuç

Son olarak, testlerinizi yaptıysanız kodumuzun kendi kendine çalışması için trigger koymamız gerekiyor. Kod yazdığımız ekrandaki play butonunun solunda yer alan saat işaretine tıklayın. Trigger ekleme ekranına geleceksiniz. Trigger ekleme butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi pencere açılacak. Kodunuzun fonksiyonunu seçin. Diğer ayarları da aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. 2 saatte bir çalışacak anlamına geliyor. İsterseniz bunu her saat olarak da yapabilirsiniz, 4 saat olarak da yapabilirsiniz. Çabuk haberiniz olsun istiyorsanız saatte 1 daha efektif olur.

google apps script trigger oluşturma

Bu script çalıştıkça, eğer hesabınızın durumu aktif değilse, aşağıdaki gibi bir mail alacaksınız.

alert maili

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza katılın;

https://t.me/boosmart

Diğer içeriklerimizi de inceleyin:

https://boosmart.com/tr/blog/