Dijital Pazarlama 28 Nisan 2022

GA4’te Olmayan UTM Term Parametresini Gönderme Yöntemi

Eren Dağlar

Google Analytics 4’te (GA4) utm_campaign, utm_medium, utm_source parametrelerine denk gelen dimension (boyut) verilerini görebiliyoruz ve raporlarda kullanabiliyoruz. Ama utm_term veya utm_content parametrelerine denk gelen dimension (boyut) verilerini göremedim. Örneğin Universal Analytics’te utm_term parametresi, “keyword” (anahtar kelime) dimension’ununa  denk gelirdi.

Bu sebeple eğer reklamlarınızda utm_term veya utm_content parametrelerini kullanıyorsanız ve bunları raporlarınıza dahil etmek isterseniz şu adımları uygulayabilirsiniz:

1- Google Tag Manager’dan (GTM) utm_term ve utm_content parametrelerini alıp değişken olarak kaydedeceğiz.

2-GTM’de GA4 event tag’i oluşturacağız ve event parameters alanına bu parametreleri dimension gibi ekleyeceğiz.

3-GA4 içindeki custom definition menüsünden, GTM’den oluşturup gönderdiğimiz dimension’ların kaydını yapacağız.

4-24 saat sonrasında raporlarımıza bu verileri dahil edebileceğiz.

 

Google Tag Manager’da Değişkenleri Oluşturma

GTM’de Variables (Değişkenler) menüsü içinde yeni bir değişken yaratın. Değişkenin türü “URL” olsun. Daha sonra aşağıdaki gibi ayarlamaları yapın. Bunu utm_term parametresinin yanı sıra utm_content parametresi için de yapın. Yani iki adet değişkeniniz olsun.

google tag manager’da url dizininde yer alan utm_term parametresinin içindeki değer kaydedilir.

Google Analytics 4 Event Tag’ine Parametre Ekleme

Google Analytics 4 Event Tag’i oluşturun. Event Parameters alanına aşağıdaki gibi parametre adlarını ekleyin. Ben tüm utm parametreleri için yapmak istedim. Siz de bu şekilde yapabilirsiniz veya sadece utm_term ve utm_content’i de gönderebilirsiniz. Ama hazır bu işe girişmişken diğer parametreleri de göndermek fena olmaz. Event’in adını da utm_arrived olarak tanımladım. Yani bir utm_term algıladığı zaman bu event adı ile GA4’e bilgi gitsin.

Trigger (tetikleyici) olarak ise sadece utm_term içeren URL’lerde bu event’in tetiklenmesi için aşağıdaki gibi bir trigger oluşturdum. Eğer url’de, utm_term parametresi var ise ve bu dolu ise trigger çalışacak. utm_term’i de yukarıda oluşturduğumuz değişkenler vasıtasıyla GTM’de toplayabiliyorduk. Bu değişkeni kullanarak trigger’ı aşağıdaki gibi oluşturuyoruz.

GA4’te , GTM’den Gönderilen Dimensionları Kaydetme

Google Analytics 4’te sol taraftaki menüden Configure menüsüne tıklayın. Ardından Custom definitions kısmına tıklayın. Daha sonra aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Create custom dimensions butonuna tıklayın.

google analytics 4'te dimension oluşturmak

Daha sonra aşağıdaki yönergeleri takip ederek dimension (boyut) kaydını yapın.

Dimension name kısmına, istediğinizi yazabilirsiniz. Bu GA4 arayüzünde sizin göreceğiniz isimdir.

Scope’u event seçiniz. Çünkü user seviyesinde bir dimension göndermiyoruz. Her oturumda bir kullanıcıya ait utm_term veya utm_content verileri değişebilir.

Event parameter kısmına, GTM’de tam olarak ne yazdıysan parametre ismine, onu yazınız. Bu şekilde eşleme yapacaktır.

google analytics 4'te dimension kaydetme

Google Analytics 4 Raporlamalarında Kullanımı

Denemelerinizi yaparken Google Analytics 4’te Realtime menüsüne girin. Event kısmında utm_arrived event’ini göreceksiniz ve içindeki parametrelerimizi. Bu parametreleri 24 saat sonraya kadar raporlamalarda kullanabileceksiniz.

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza abone olun;

https://t.me/boosmart