Dijital Pazarlama 15 Ekim 2020

Google Analytics 4: Daha Derin Analizlere Hazır Olun

Anıl Zengin

Google’ın ücretsiz olarak sunduğu ölçümleme ve analiz aracı Google Analytics, dünya genelinde milyonlarca internet sitesi tarafından kullanılıyor. Ara ara Analytics’e yeni özellikler dahil eden Google, bu sayede kullanıcıların daha kapsamlı analizler yapmasına ve hedef kitle davranışlarını daha iyi ölçümlemesini sağlıyor. Şimdi ise Google, yakın bir zamanda “Google Analytics 4” adı verilen daha gelişmiş bir Analytics ile kullanıcıların günümüz koşullarıyla uyumlu daha derin ve kapsamlı analizler yapmalarına olanak sağlayacak.

Yeni Google Analytics İle Gelen 4 Özellik

Özellikle E-Ticaret yapan siteler, Analytics ile topladığı verileri müşterilerin tercihlerini ve davranışlarını anlamlandırmak ve kullanıcılara daha iyi deneyim sunmak için analiz ediyor ve pazarlama stratejisini buna göre şekillendiriyor. E-Ticaret siteleri dışında diğer siteler de Analytics’ten elde ettikleri verileri analiz ederek sayfalarını optimize ediyor ve ziyaretçilere yüksek seviyede deneyim yaşatıyor.

Kullanıcı davranışlarının zamanla değişiklik gösterdiğinin farkında olan Google, Analytics aracını geliştirerek çok daha kapsamlı veriler sunmaya ve Analytics kullanıcılarının daha derin analizler yapmasına imkan tanıyacak. Google Analytics 4 adıyla yenilenen Google Analytics, öne çıkan 4 yeni özelliği kullanıcılara sunacak;

  • Eğilimleri belirlemek için makine öğrenimini kullanan daha akıllı içgörüler,
  • Google Ads ile daha derin entegrasyon yapma fırsatı,
  • Müşteri odaklı veri ölçümü,
  • Daha ayrıntılı veri kontrolleri.

Daha Akıllı İçgörüler

Yeni Google Analytics, daha akıllı işgörüler ile artık pazarlamacıları önemli veri trendleri konusunda uyaracak. Bu, Google’ın mevcut makine öğrenimi modellerinden yararlanılarak mümkün kılınan bir özellik.

Örnek olarak Google Analytics, yeni müşteri ihtiyaçları nedeniyle talebi artan ürünleri belirlemek için web sitesi verilerini kullanabilir. Bu yetenekler, müşterilerin gelecekteki eylemlerini tahmin ederek pazarlamacıların proaktif ve reaktif olmalarına yardımcı olabilir.

google-analytics-4-daha-akilli-icgoruler
“Örneğin yeni Google Analytics, pazarlama bütçelerinin baskı altında olduğu bir zamanda müşterileri elde tutmak için daha verimli bir şekilde yatırım yapabilmeniz için müşteri kaybetme olasılığını hesaplıyor.”

Yeni Google Analytics’e pazarlamacıların belirli bir müşteri grubundan kazanabilecekleri potansiyel geliri tahmin etmek gibi yeni tahmine dayalı metrikler zamanla eklenecek. Pazarlamacılar daha sonra daha yüksek değerli müşteri gruplarına ulaşmak için özel kitleler oluşturabilecek.

Daha Derin Google Ads Entegrasyonu

Yukarıdaki Google Analytics verilerine dayalı özel kitleler oluşturma örneği, Google Ads ile daha derin bir entegrasyonu mümkün kılıyor. Google Analytics, artık web ve uygulamalardaki etkileşimleri ölçüyor. Bu da uygulama içi ve Web’de gerçekleşen dönüşümler hakkında (YouTube katılımlı görünümler gibi) rapor oluşturulabileceği anlamına geliyor.

Pazarlamacılar artık YouTube video görüntülemelerinden, Google ve Google dışı ücretli kanallardan, Google Arama’dan, sosyal medyadan ve e-postadan gelen dönüşümleri görme yeteneği ile sonuçlarının daha bütünsel bir görünümüne sahip olacaklar.

Müşteri Odaklı Veriler

Yeni Google Analytics, cihaz veya platforma göre parçalanmış ölçümden müşteri merkezli ölçüme doğru evrildi. Bu geliştirme sağlanırken, pazarlamacılara müşterilerin bir işletmeyle nasıl etkileşim kurduğuna dair daha eksiksiz bir görünüm sunmaya yönelik tasarlandı.

Yeni Google Analytics müşteri merkezli ölçüm, pazarlamacı tarafından sağlanan Kullanıcı Kimlikleri ve reklam kişiselleştirmeyi seçen kullanıcıların benzersiz Google sinyalleri dahil olmak üzere birden çok kimlik alanı kullanacak. Artık pazarlamacılar, örneğin müşterilerin önce web’deki bir reklamdan bir işletmeyi keşfedip keşfetmediğini ve daha sonra işletmenin uygulamasında bir satın alma işlemi yapıp yapmadığını görebilecek. Uzun vadede, pazarlamacılar satın almadan dönüşüme ve elde tutmaya kadar tüm müşteri yaşam döngüsünü daha iyi anlayabilir.

Veri Kontrollerine Yeni Yaklaşım

Google Analytics, verilerin nasıl toplanıp saklanacağını yönetmek için pazarlamacıların kullanabilecekleri daha ayrıntılı veri kontrolleri sunuyor. Bu kontroller, verilerin reklam için nasıl kullanılması gerektiğini belirlemek için de kullanılabilir.

Pazarlamacılar, reklamları optimize etmek için müşteri verilerinin ne zaman kullanılacağını ve ne zaman veri kullanımının yalnızca ölçümle sınırlandırılacağını seçebilecekler. Google, bu seçeneklerin pazarlamacıların sınırlı çerez veya tanımlayıcılarla potansiyel bir geleceğe uyum sağlamasına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Yeni Google Analytics (Google Analytics 4) Nasıl Kullanılır?

Google’ın “yeni” Analytics olarak adlandırdığı şey, artık yeni mülkler için varsayılan bir seçenek. Şirket, artık Google Analytics’in eski sürümüne yatırım yapmayacak ve eski Analytics’e odaklı bir geliştirme sunulmayacak. Google Analytics’te gelecekteki iyileştirmelerden haberdar olmak için Google, mevcut mülklerinizin yanında yeni bir “Google Analytics 4” mülkü (önceden Uygulama + Web mülkü olarak adlandırılıyordu) oluşturmanızı öneriyor.

Yeni Google Analytics olarak adlandırılan Analytics 4 versiyonunu nasıl etkinleştireceğinizi ve nasıl kullanacağınızı öğrenmek için buraya tıklayarak Google’ın oluşturduğu yardım kılavuzuna göz atabilir ve Google Analytics 4 mülkünüzü oluşturabilirsiniz.