Algoritmalar 10 Mart 2024

Google Mart 2024 Algoritma Güncellemesi & Spam Güncellemesi Notları

Anıl Zengin

Google, 5 Mart 2024 tarihinde yaptığı duyuruyla “Mart 2024 Çekirdek Güncellemesi”nin ve aynı zamanda bir Spam Güncellemesi’nin de kullanıma sunulmaya başlandığını açıkladı. Güncelleme öncesinde son bir haftadaki arama sonuçlarındaki dalgalanmalar, kapsamlı bir çekirdek güncellemesi beklentisini artırmıştı. 2024 yılının ilk geniş çaplı algoritma güncellemesi ve spam güncellemesi olma özelliğini taşıyan bu güncellemeler ile arama sonuçlarını oluşturmak ve sıralamayı belirlemek için kullanılan sistemlerde önemli değişikliklerin yapıldığı belirtildi.

Ayrıca Google, son zamanlarda popülerlik kazanan bazı spam & black hat yöntemlerinin önüne geçmek için arama sonuçları kalitesini iyileştirmek için kullandığı spam politikasına da üç yeni politikanın eklendiğini duyurdu. İşte 5 Mart 2024 tarihli algoritma ve spam güncellemesinin öne çıkan detayları…

Mart 2024 Algoritma Güncellemesi & Spam Güncellemesi Notları

Google’ın Mart 2024 Çekirdek Güncellemesi hakkındaki duyurusuna göre, bu güncelleme önceki algoritma güncellemelerine göre daha karmaşık ve birden fazla çekirdek sistemini etkileyen önemli değişiklikler içeriyor. Google, güncelleme ile “yararlı içeriğin” belirlenmesinde köklü değişikliklere gittiğini ve kullanıcılara daha yararlı ve doğru sonuçları sağlamak amacıyla temel sıralama sistemlerini geliştirmek için çeşitli yenilikçi sinyaller ve yaklaşımlar kullandığını belirtiyor. İçerik oluşturucuların bu güncelleme için özel bir şey yapmalarına gerek olmadığını belirten Google, “İnsanlar için tatmin edici içerikler ürettikleri sürece, sıralamada yer almayanlar için ‘Yararlı, güvenilir, öncelikli içerik oluşturma’ yardım sayfasını incelemenin faydalı olacağını” öneriyor.

Bir yıl içerisinde birkaç defa uygulanan geniş çaplı algoritma güncellemeleri, ortalama olarak iki hafta içinde tamamlanırken, bu güncellemenin diğerlerine göre daha karmaşık olması ve birçok temel algoritma sistemini önemli düzeyde etkilemesi nedeniyle kullanıma sunulma sürecinin bir ay kadar sürebileceği ifade ediliyor.

google-mart-2024-algoritma-guncellemesi-spam-guncellemesi

Google’ın Yeni Spam Politikaları

Google’ın arama sonuçlarının kalitesini iyileştirmek ve arama sonuçlarında spam yöntemleriyle pozisyon elde etmek isteyen sayfaları oyun dışı bırakmak için kullandığı spam politikalarında da önemli değişiklikler ve yenilikler duyuruldu. Yapılan güncelleme duyurusunda üç yeni spam politikası açıklayan Google, spam politikalarını ihlal eden sitelerin arama sonuçlarında pozisyonlarını kaybederek alt sıralarda konumlanabileceğini veya tamamen cezalandırılabileceğini belirtiyor. Google’ın “Süresi dolmuş alan adının kötüye kullanılması“,”Ölçeklendirilmiş içeriğin kötüye kullanılması” ve “Site itibarının kötüye kullanılması” şeklinde adlandırdığı üç yeni spam politikasıyla son zamanlarda popülerliği artan birçok Black Hat SEO yönteminin önüne geçme hedeflenecek. Yeni spam politikalarının sonucunda manuel spam cezasından etkilenen site sahiplerinin Search Console’daki Manuel İşlemler (Manual Actions) bölümünden bir bildirim alacağı da belirtiliyor.

expired-domain-abuse

Süresi Dolmuş Alan Adının Kötüye Kullanılması (Expired Domain Abuse)

Bildiğiniz üzere bir zamanlar aktif olarak yayın yapan ve iyi bir otoriteye sahip olan bir domainin süresinin dolması sonrasında yeniden satın alınarak bambaşka bir kategoride içerikler yayınlanarak kullanılması, alan adının gücünden faydalanıp kolayca pozisyon elde etmek için tercih edilen bir yöntem. Şimdiye kadar süresi dolmuş otoriter bir domaini satın alarak düşük kalitede içerik ve zayıf bir sayfa ile bile pozisyon almak çoğunlukla mümkündü ve Google da bu durumu sonlandırmak için yeni spam politikalarından birini bu konuya odaklamış durumda.

Google, yaptığı açıklamada süresi dolmuş bir alan adını satın alarak insanlara faydalı şekilde hizmet etmek ve arama sonuçlarını manipüle etmemek üzere kullanmakta herhangi bir sakınca olmadığını belirtiyor. Beraberinde de bu yöntemin arama algoritmasını manipüle etmek ve ilgili alan adının önceki sahipliğinden elde ettiği otoriteden ve itibarından faydalanarak arama sonuçlarında kolayca pozisyon almak için kötü olarak kullanıldığını belirtiyor.

Yayınlanan yeni spam politikalarından olan süresi dolmuş alan adının kötüye kullanılması ile bu yöntemin artık şimdiye kadar olduğu gibi işe yaramayacağını ve algoritmalarının bu durumu tespit ederek arama sonuçlarında pozisyon vermeyeceğine yönelik çalışacağı duyuruldu.

scaled-content-abuse

Ölçeklendirilmiş İçeriğin Kötüye Kullanılması (Scaled Content Abuse)

Google’ın yeni spam politikalarından bir diğeri olan ölçeklendirilmiş içeriğin kötüye kullanılması, şimdiye kadar yayın yaptığı ana kategorisinin dışında içerikler üreterek ve kendi otoritesinden faydalanarak arama sonuçlarında pozisyon almak isteyen siteleri kapsıyor. Google’ın bu politika ile hedeflediği asıl şey, yapay zeka araçları ve otomasyonlar kullanarak farklı birçok konuda çok yüksek sayıda içeriği kısa sürede üreterek yayına alan siteler. Yapay zeka ile içerik üretmenin mümkün olduğu günden beri arama sonuçlarında sadece AI ile içerik üreterek pozisyon alan ve trafik kazanan sitelerin günden güne arttığını görmüştük. Özellikle de bir itibara ve otoriteye sahip domainler, yapay zeka ile içerik üretme kolaylığından yararlanarak kendileriyle alakası olmayan farklı konularda da birçok içerik üreterek trafik çalabiliyordu. Yeni spam güncellemesinin hedefi, bu tarz davranışlarda bulunan sayfaları cezalandırmak ve arama sonuçlarında göstermemek.

İçerik oluşturmada yapay zeka kullanımını kullanıcılara yardımcı olmak ve kullanıcıların sorgularına en iyi yanıtı vermek yaklaşımıyla kabul eden Google, sadece arama sonuçlarında pozisyon kazanmak için yapay zeka ile içerik oluşturulmasına oldukça karşı ve bu politikayla birlikte bu şekilde oluşturulan sayfaların tespit edilmesi ve cezalandırılması üzerine odaklanıyor. Google, daha önceden AI (yapay zeka) kullanılarak oluşturulmuş içeriğin insanlara faydalı olmak ve arama sonuçlarını manipüle etmemek üzere hazırlanması şartıyla kabul edildiğini ve yapay zeka desteği ile üretilen içeriklerin arama sonuçlarında pozisyon almasında bir engel olmadığını belirtmişti. Aynı hatırlatmayı bu duyuruda da yapan Google, bir içeriğin her nasıl üretilmiş olursa olsun kullanıcılara çok az veya hiç değer sağlamadığı sürece veya büyük miktarda orijinal olmayan bir içerik olduğu sürece cezalandırılacağını belirtiyor.

Google, içeriği üretmek için otomasyon, yapay zeka veya bu gibi otomatizasyonlar kullanılmasındaki birincil amacın arama sonuçlarındaki sıralamayı manipüle etmek olduğu sürece, bunun bir spam olduğu yaklaşımını devam ettiriyor. Güncellenen politikanın önceki spam politikasıyla aynı ruhu taşıdığını ve aynı ilkeye dayandığını belirten Google, düşük kaliteli içeriğin yalnızca otomasyon yoluyla oluşturulup oluşturulmadığının her zaman net olmadığı daha sofistike ölçekli içerik oluşturma yöntemlerini hesaba katmak için genişletildiğini de ayrıca açıklıyor.

site-reputation-abuse

Site İtibarının Kötüye Kullanılması (Site Reputation Abuse)

Bildiğiniz üzere yüksek otorite ve itibara sahip siteler, arama sonuçlarında iyi pozisyonlara hızlı ve daha kolay şekilde erişebildikleri için kendi konularıyla alakası olmayacak şekilde içerikler üreterek hem trafik hem de para kazanabiliyorlar. Özellikle reklam yayınlama, affiliate marketing ve ücret karşılığı sponsorlu içerik yayınlama gibi farklı gelir kalemlerinden faydalanabilen bu siteleri hedefleyen Google, bir domainin itibarı ve otoritesi her ne kadar yüksek olursa olsun kendi alanının dışında düzenli şekilde içerik yayınlaması durumunda bunu bir spam olarak göreceğini belirtiyor.

Yüksek itibara ve otoriteye sahip bir site, kendi konusunun dışında bir içerik oluşturup bu içeriğe de affiliate ürün bağlantıları ekleyebilir. Bu içeriğin yayınlanmasıyla da domain gücüyle hızlı bir şekilde arama sonuçlarında üst sıralarda pozisyon alarak kazandığı trafikten bir affiliate geliri yaratabilir. Başka bir alternatif olarak, kendi alanının dışında bir içerik yayınlayarak üst sıralarda pozisyon alabilir ve kazandığı trafikle sitesindeki reklamların gösteriminden gelir elde edebilir. Yine farklı bir alternatif olarak, herhangi bir X markayı tanıtıcı ve övücü bir sponsorlu içerik yayınlayıp bunun üzerinden bir gelir elde edebilir. Google, sitelerin konularının dışında içerikler yayınlayarak farklı gelir yöntemleriyle gelir elde etme amaçlarını bir spam olarak değerlendireceğini ve bu davranıştaki sitelerin cezalandırılacağını belirtiyor.

Özet

Genel olarak baktığımızda yayınlanan algoritma güncellemesinin şimdiye kadar olanlardan daha karmaşık & kapsamlı olduğu ve temel sıralama faktörlerinde önemli değişiklikler yapıldığı belirtiliyor. Beraberinde duyurulan spam güncellemesiyle de son zamanlarda birçok site sahibinin yakındığı konulara ilişkin Google’ın yeni bir savaş açtığı da bariz şekilde ortada. Yeni politikaların ilkinde, Google’ın uzun süredir kullanılan bir yöntem/taktik olarak bildiğimiz süresi dolmuş bir alan adını satın alarak herhangi bir kategoride & sektörde içerikler yayınlayarak hızlı şekilde pozisyon kazanma konusuna artık izin vermeyeceği ve algoritmanın bu yönde güncellendiği. İkinci olarak özellikle yapay zeka otomasyonları ile içerik üreterek çok kısa sürede yüksek miktarda içeriği yayınlayarak trafik kazanmak çoğunlukla mümkündü ve yeni spam politikasıyla Google bunun önüne geçmeye çalışacak. Son olarak da alan adının gücünden yararlanarak kendisiyle alakası olmayan bir konuda içerik üreterek trafik ve gelir elde etmek isteyen sitelerin de cezalandırılacağı da Google’ın duyurusunda belirtiliyor.

Açıkçası Google’ın yeni spam politikaları birçok önemli problemi çözmeye yönelik ama bunların pratikte ne kadar sağlıklı ve doğru işleneceği konusu bir soru işareti. Özellikle son algoritma güncellemelerinin ardından Reddit, LinkedIn, Medium ve Quora gibi çok yüksek otoriteli ve itibarlı platformların arama sonuçlarında her konuda ilk sırada pozisyon alması ve trafik çalması, site sahiplerinin şikayetçi olduğu konuların başında geliyordu. Ayrıca yapay zekayla otomatik ve katma değeri olmayacak şekilde içerikler üretip yayınlayan sitelerin de iyi pozisyonlarda yer alarak kaliteli sayfaları ezmesi de ciddi problemlerden bir diğeriydi. Şimdiye kadar Twitter (X), Reddit ve SEO topluluklarında güncellemenin bir hayli dikkat çektiğini ve site sahiplerinin güncellemede bahsedilen konularla ilgili ciddi beklentilerinin olduğunu görebiliyoruz. Güncellemenin kullanıma sunulmasının tamamlanması sonrasında Google’ın bu konularda ne kadar başarılı olduğunu canlı örneklerle görmemiz mümkün olacak.

 

Ek Kaynaklar

https://developers.google.com/search/blog/2024/03/core-update-spam-policies

 

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza abone olun;

https://t.me/boosmart