SEO 13 Ocak 2021

Google Question Hub: Nedir ve Ne İşe Yarayacak?

Anıl Zengin

Arama motoru devi Google’ın yeni servisi Question Hub (Soru Merkezi), Hindistan, Endonezya ve Nijerya’daki birkaç yıllık deneme sürecinden sonra Amerika Birleşik Devletleri kullanıcılarının da erişimine açıldı. İçerik üreticiler, Google Question Hub sayesinde bir anahtar kelime ya da kategorilere göz atarak insanların Google’da yanıtını bulamadığı soruları tespit edebilecek ve bu sayede doğrudan kullanıcı sorularını yanıtlayan içerikler hazırlayabilecek.

Google Question Hub Nedir?

Google tarafından ilk olarak 2018’de kullanıma sunulan platform, içerik oluşturucuların cevapsız sorulardan yararlanarak daha zengin içerikler oluşturmasına olanak tanıyan bir araç olarak hizmet veriyor. Google’ın yeni servisi Question Hub, yanıtlanmamış kullanıcı sorularını topluyor ve toplanan soruları blog yazarlarına ve içerik oluşturucularına sunuyor. Bu sayede oluşturulan içerikler doğrudan kullanıcıların yanıt bulamadığı soruları hedefliyor ve Question Hub yardımıyla hazırlanan içerikler daha zengin, bilgi dolu ve insanların sorularına yanıt veren içerikler haline geliyor.

google-question-hub
Question Hub’a giriş yaptıktan sonra ilgili kategorilere göre kullanıcılardan toplanan cevapsız sorular bu ekranda görülebiliyor.

2018’de Hindistan (Hintçe, İngilizce), Endonezya (Bahasa) ve Nijerya’daki (İngilizce) yayıncılar için Question Hub’ı başlatan Google, artık Amerika Birleşik Devletleri’nde de İngilizce dili için hizmet vermeye başladı. Google, platformun ABD’deki kullanıcılara açıldığını Sıkça Sorulan Sorular sayfasını güncelleyerek duyurdu.

Question Hub Ne İşe Yarayacak?

İçerik üreticiler için bir soru kaynağı olan Question Hub, hazırlanacak bir içeriğin konusuyla ilgili insanların daha önceden Google arama sonuçlarında yanıtını bulamadığı soruları topluyor ve platform üzerinde gösteriyor.

Eğer bir kullanıcı Google’da yaptığı arama sonrasında istediği sonucu bulamıyorsa, kullanıcıya bir kutucuk gösteriliyor ve yanıtı bulunamayan sorunun eklenmesi için bir metin alanı gösteriliyor. Kullanıcı yanıt bulamadığı soruyu bu metin alanına ekleyip gönderdikten sonra “Sorunuz yanıtlamakla ilgilenebilecek yayıncılarla anonim olarak paylaşılacaktır.” şeklinde bir uyarı gösteriliyor ve kullanıcının eklediği soru, içerik üreticilerin kullanabilmesi için doğrudan Question Hub’a gönderiliyor.

google-question-hub-question-answer
Google arama sonuçlarında aradığı sorguya yönelik bir yanıt bulamayan kullanıcılardan toplanan sorular, Question Hub’a gönderiliyor.

Google’ın Question Hub platformu sayesinde özellikle sesli aramalarda (voice searches) da aktif olarak karşımıza çıkan soru cümlelerine yönelik bir içerik üretmek ve doğrudan gerçek insanların Google’da bir şeyi ararken kullandığı arama sorgusunu hedeflemek mümkün hale geliyor. Bu sayede standart arama kalıplarından ziyade kullanıcıların gerçek zamanlı arama sorgularını hedefleyerek sektörünüzdeki tüketicilerin aslında neye yöneldiğini, neye ilgi gösterdiğini ve sektörünüzle ilgili nelerin merak edildiğini anlık olarak takip etme fırsatı elde edebilirsiniz.

Google Question Hub Nasıl Kullanılır?

Google’ın soru platformu Question Hub’ı kullanmak için bir Google hesabına ve doğrulanmış bir Search Console mülkü yeterli oluyor. Platformu kullanmak isteyen kullanıcıların Google hesaplarını Search Console’daki doğrulanmış mülklerine bağlamaları gerekiyor. Bu sayede platformdaki bir soruya yanıt olarak hazırlanan içeriğin URL’ini direkt olarak Question Hub üzerinden Google’a servis edebiliyoruz. Sonrasında da panel üzerinde yanıtladığımız tüm soruların içerik performanslarını takip edebiliyoruz.

google-question-hub-yanit-gonderme
Google Question Hub platformunda cevapsız bir soruya yönelik oluşturulan içerik bu şekilde cevap olarak gönderilebiliyor. Görsel: Search Engine Roundtable

Search Console hesabı olmayan yayıncılar ise platformu kullanmak için başka seçenekleri de kullanabiliyor. Kullanıcılar, Search Console hesabı olmadan da anahtar kelimeleri arayarak veya kategorilere göz atarak çalışmalarıyla ilgili konuları keşfedebiliyor. Ayrıca yeni bir konu eklendikten sonra, gerçek kişiler tarafından sorulan cevapsız soruları görmek mümkün. Fakat Search Console olmadan açılan hesaplarda bir soruya yanıt olarak hazırlanan içeriğin URL’ini servis etmenin ve içerik performanslarını takip etmenin mümkün olmadığını hatırlatalım. Yayıncılar, platformda gördükleri cevaplanmamış soruları incelemek ve içerik oluştururken bu soruları daha da genişletmek için editöryel becerilerini kullanmalı.

google-question-hub-performans-raporu
Google Question Hub ekranında yer alan Performans raporu sayesinde cevaplanan yanıtlar ve performans metrikleri görüntülenebiliyor. Görsel: SofanMax

Google’ın Question Hub platformu şu anda sadece Hindistan, Endonezya, Nijerya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcıların erişimine açık durumda. Türkiye ve diğer ülkeler için resmi bir açılış tarihi mevcut olmasa da yakın zamanda kullanıma sunulması bekleniyor.

Question Hub’a aşağıdaki bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz;

https://questionhub.withgoogle.com/intl/en/

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/