Dijital Pazarlama 29 Temmuz 2020

Google, Türkiye’deki Alışveriş Reklamlarını Kaldıracağını Açıkladı

Boosmart

Google yaptığı duyuruda, Rekabet Kurumu’nun Google’ın alışveriş karşılaştırma servislerine eşit davranması yönünde bir karar vermesi ve sunulan çözüm önerilerinin Türkiye için henüz kabul edilebilirliğinin belirsiz olması sebebiyle Alışveriş Reklamlarını Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağını açıkladı.

Google, faaliyetlerini yasal olarak sürdürebilmek ve aktif olarak Alışveriş Reklamlarını kullanan müşterilerine hazırlık yapabilmeleri amacıyla süre sağlamak için 10 Ağustos’a kadar süre tanıdı. 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş Reklamları, Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracak.

Yapılan duyuruda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Bu bizim için kolay alınmış bir karar değil; bunun tüketiciler, satıcılar ve alışveriş karşılaştırma servisleri için daha az seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inanıyoruz. Uygulanabilir bir çözüm bulmak için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.

Yılın en yoğun alışveriş aylarına yaklaşırken, bu durumun müşterilerimizin satışlarına yönelik etkisini en aza indirmek üzere onlarla birlikte çalışacağız. Tüketiciler bilgiye ulaşmak için Google Arama’yı, satıcılar da müşterilerine ulaşmak için diğer reklam formatlarını kullanmaya devam edebilecek. Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve Rekabet Kurumu ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.”

Google’ın açıklamasının tamamı için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

Google Alışveriş reklamları ile ilgili bir güncelleme →