Dijital Pazarlama 08 Kasım 2019

Google’dan WordPress İçin ‘Site Kit’ Eklentisi

Boosmart

Dijital ekosistemde WordPress’in bu denli tercih edilen bir CMS olması Google’ın da dikkatini çekti ve Google araçları ile entegre bir eklenti olan Site Kit’i duyurdu. Site Kit eklentisinin neden önemli olduğunu, kimlerin bu eklentiden faydalanacağını ve avantajlarını sizin için derledik.

Site Kit WordPress Eklentisi

Site Kit, WordPress kullanıcılarının ve geliştiricilerinin (Google Analytics, Search Console, Page Speed Insights ve Optimize) verilerine kolayca erişebilmesini kolaylaştıran ve web sitelerinin Google ile entegre çalışmasını sağlayan bir eklentidir.

Bilindiği gibi Google ilk olarak Haziran 2019’da beta olarak geliştirici modda eklentiyi kullanıma açmıştı. Yapılan geri bildirimlerin ve güncellemelerin ardından Google eklentiyi olarak kullanıma açtığını duyurdu.

WordPress yönetim paneli üzerinden Google Search Console, Google Analytics, Page Speed Insights, Optimize (A/B Test) gibi araçlara erişim sağlayan bu eklentiyi kimlerin kullanabileceğini ve ne gibi kolaylıklar sağladığına bakalım.

Site Kit Plugini Kimler için?

WordPress Kullanan Site Sahipleri


Site Kit eklentisi ile WordPress paneli üzerinden erişebilecekleriniz:

 • Search Console ile site sahipliğini doğrulama işlemi Site Kit eklentisi ile kolaylaşır. Önceden olduğu gibi sitenizin sahibi olduğunuzu kanıtlamak için örneğin bir kod bloğu yapıştırmanıza gerek olmaz. Kaynak kodu düzenlemesi yapmanız gerekmez. Yalnızca birkaç tıklamayla Google’da bulunan web site verilerinize kolayca erişebilirsiniz.
 • Google Search Console, Google Analytics, Pagespeed Insights, Optimize(A/B Test) gibi araçlar tek, sezgisel bir yönetim panelinde birleştirilir. Bu sayede hızlı bir şekilde bilinçli kararlar alırsınız.

WordPress Geliştiricileri ya da Ajanslar

Müşterileri için CMS olarak WordPress kullanan bir geliştirici veya ajanssanız, Site Kit eklentisi hayatınızı kolaylaştırabilir:

 • Müşterilerinizin veya diğer ekiplerin kolayca erişebileceği bir yönetim panelinde Google araçlarından toplu bilgi edinebilirsiniz.
 • Yönettiğiniz siteye ait performans istatistikleri ve iyileştirme önerileri doğrudan Google’dan gelir ve bu sayede müşterileriniz Google tarafından önerilen en iyi fikirleri almış olurlar.
 • Site Kit, web site verilerinize erişimi yönetmenize yardımcı olur. Yalnızca ilgili kişilerin Google’da tutulan istatistikleri görebilecekleri roller ve izinler sağlar.
  Müşterileriniz, sitelerinin nasıl çalıştığı hakkında kendi kontrol panellerinde önemli bilgiler edinebilirler.

Site Kit Eklentisini Kullanmaya Başlayın


Eğer yukarıda bahsettiklerimiz sizin için ikna edici olduysa, Site Kit’ten en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair bazı önerilerimiz var:

 • Site Kit yönetim panelinizi haftalık olarak gözden geçirin ve ziyaretçilerin sitenize nasıl veya hangi kaynaktan eriştiğine dair verileri kontrol edin. ‘’Ziyaretçileriniz sitenize yeni veya farklı bir kaynaktan mı erişiyor?’’ gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.
 • Sayfa ve yazılarınızın Analytics, Search Console, Pagespeed Insights ve Optimize (A/B Test) istatistiklerini kontrol ederek website içeriğinizin performanslarını takip edebilirsiniz.
 • En iyi performans gösteren sayfaları veya yazıları, website ziyaretçilerinizin onları nasıl bulduğunu karşılaştırın.
  Daha anlamlı veriler elde etmek için Google araçları olan Analytics, Search Console, Page Speed Insights ve Optimize ile entegre edebilirsiniz.

Site Kit eklentisi WordPress kullanıcılarının hayatını büyük anlamda kolaylaştıracak gibi duruyor. Site Kit WordPress eklentisini aşağıdaki link üzerinden indirip web sitenize ekleyebilirsiniz.

https://wordpress.org/plugins/google-site-kit/

 

Kaynak: https://www.thinkwithgoogle.com/