Lokal SEO 16 Kasım 2018

Local (Yerel) Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

Boosmart

Local (Yerel) Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

Yerel bir işletmeye sahipseniz yani satışlarınızı kendi bölgenizde gerçekleştiriyorsanız standart SEO çalışmalarından birçok açıdan farklı bir çalışma süreci sizi bekliyor. Ulusal çapta birçok marka tüm lokasyonlar için çalışma yaparken sizin yapacağınız çalışmalar sadece bölgenizdeki aramaları kapsıyor. Şimdi beraber local Seo’nun önemini biraz kavrayalım.

Yerel SEO Çalışmalarının Farkları

Temel olarak genel SEO kurallarının tamamı Local SEO çalışmalarında da geçerli fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var ki biz bölgemiz harici organik aramalarda ilk sıralama çıkmak gibi bir amaca sahip değiliz. Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi bizim amacımız Google tarafından bölgesel işletmelerin önerildiği alanda üst sıralara çıkmak. Kabul etmek gerekir ki bir oto kiralama şirketi arıyorsanız gidip Kadıköy’de bulunan büyük bir şirketi değil de yakınlarınızda bulunan daha butik bir işletmeyi tercih edersiniz.

Bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle normal SEO kriterlerini ve temellerini az çok biliyorsunuzdur. Şimdi normal SEO kriterlerinden farklı olanlarına bakalım.

Bunun için en temel 3 faktörle başlayalım. Bunlar Google My Business Kaydı Oluşturmak, İsim-Telefon-Adres üçlüsünün tüm sayfalarda bulunması ve sizin için yapılan yorumlar.

Google My Business Hesabına Sahip Olmak

Eğer hala bir My Business hesabına sahip değilseniz makaleyi okumayı bırakın ve hemen bir tane açın! Ciddiyim. Buraya tıklayarak hemen sağ üstte bulunan “Hemen Başlayın!” butonuna tıklayın ve aşağıdaki bilgiler eşliğinde bir hesap oluşturun.

Hesap kurulumu oldukça basit. Herhangi bir sosyal medya hesabı açabilmiş bir kişi kolaylıkla kurulum yapabilir yine de hesap kurulumu ile alakalı detaylar isterseniz Google aramalarını kullanmanızı öneriyorum. Bununla alakalı yüzlerce makale bulabilirsiniz. Benim sizden isteğim aşağıdaki kriterlere dikkat etmeniz.

Google My Business Hesabı Kurarken Dikkat Edilecekler;
 1. İşletmenizin adını doğru ve eksiksiz giriniz. (Ufak bir taktik xxx Rent A Car / Oto Kiralama şeklinde tek bir anahtar kelime de ekleyebilirsiniz. Bir taneden fazla eklemeyin. Komik duruyor. )
 2. İşletmeniz için en doğru kategoriyi seçin. Yanlış kategoride bulunmak bütün çalışmanın boşa gitmesine sebep olur.
 3. Mümkün oldukça çok fotoğraf yükleyin. İşletmenizin içinden, dışından, yolundan ve ürünlerinizden oluşan bir sürü fotoğraf ekleyin. Google fotoğrafları seviyor. Bizzat dönüşümünü kendimiz gözlemlediğiz için söylüyoruz oldukça sağlıklı bir yöntem!
 4. Sitenizde de bulunan ve tam olarak sizi yansıtan adresi seçin. Yani Google aramalarında işletmenizle alaklı bulunabilecek tüm sayfalarda tek bir adresiniz olsun. Bu adresi de aynı şekilde Google My Business hesabınızda kullanın.
 5. Profil fotoğrafınız ve kapak fotoğrafınız kaliteli olsun. Güzel ve kaliteli bir resim kullanıcıların dikkatini çekecektir.
 6. Açılış-kapanış saatlerinizi ve çalışma günlerinizi doğru girin. Abartılmış çalışma saatleri çoğu zaman Google tarafından sevilmez.
 7. Müşterilerinizden mutlaka yorum isteyin! Yorumlar iyidir. Onlar yapmazsa yakın arkadaşlarınıza yaptırın Bununla alakalı açıklamam devamında olacak.
İsim-Telefon-Adres Üçlüsünü Doğru Kullanın

Bir önceki maddeler halindeki açıklamamda da belirttiğim gibi Google aramalarında her yerde tek bir bilginiz bulunmalı. Bu sizin tutarlılığınızı kanıtlar. Google kullanıcılarına en doğru bilgiyi sunmayı amaçlar. Yani doğrulayabildiği bilgiyi kullanıcılarına sunmayı tercih eder.

Local SEO yapıyorsanız sitenizin her sayfasında mutlaka adresiniz ve telefon numaranız olmalı. Google My Business hesabınızla ilişkilendirdiğiniz siteniz mutlaka tutarlılığa sahip olmalı. Bu yüzden sitenizi de optimize etmeniz gerekiyor.

Kullanıcı Yorumları Almak

Şu kabul edilen bir gerçek ki Google My Business hesabınıza yapılan yorumlardan tutun da isminizin geçtiği en ufak mecralarda hakkınızda yapılan yorumlar local seo için oldukça çok kıymetli. Bu yüzden mutlaka müşterilerinizden yorum isteyin. Hatta yorum yapan müşterilerinize promosyonlar dahi yapabilirsiniz. Bu promosyonların maliyetini emin olun yükselen sıralamalarınız ve müşteri sayınız sayesinde kısa sürede kapatacaksınız. Yeni bir işletme misiniz? Çözüm basit arkadaşlarınızdan sizin hakkınızda ara ara yorum yapmalarını isteyin. Bu da kısa vadede güzel bir çözüm olacaktır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sitenizde www.example.com/kullanici-yorumlari/ tarzı bir sayfa oluşturmak local seo çalışmalarınıza etki ederek yerel sıralamanızı oldukça fazla etkiliyor.

Kısacası mutlaka yorum almak için çabalayın. Bunun için sadece Google My Business hesabınız için değil local seo çalışmalarınıza faydası olacak tüm mecralardan bunu yapın. Bu bir işletme dizini de olabilir bölgenizdeki işletmeleri tanıtan bir blog da. Hiçbirini kaçırmayın.

Site İçi Yerel Seo Önerileri

Lokal SEO, Genel SEO’nun temellerinden doğar. Yani aslında seo için yapacağınız her düzenleme lokal sıralamalarınızı etkileyecek. Aynı zamanda sitenizde yapacağınız hız güncellemeleri ve mobil optimizasyonlar da oldukça kritik bir öneme sahiptir.

İçeriğinizle alakalı Lokal SEO önlemleri;

 1. Ana sayfanızın title kısmında mutlaka işletmenizin bulunduğu il – ilçe – mahalle mutlaka geçmeli.
 2. Aynı şekilde ana sayfanızın H1 etiketinde title kısmında geçen bilgiler yer almalı.
 3. Eğer bir alan adı almadıysanız alacağınız alan adında mutlaka bölgenizin adı geçsin. (Örnek: besiktasleylekkafe.com gibi.)
 4. İçeriğinizde mutlaka bölgenizle alakalı kelimeler kullanın. Yaptığınız işle alakalı kelimelerin geçtiği cümlelerde bölge isminizi de geçirin. (Örnek: Beşiktaş sahilde en iyi nargile içilen mekanlardan olan mekanımız. gibi)
 5. Oluşturduğunuz Google My Business hesabınızın harita kısmını sitenizin ana sayfasına yerleştirin. (Bu alana Google haritalarda sol üstten üç çizgiye tıklayıp “Paylaşın veya harita yerleştirin” kısmından ulaşabilirsiniz.)

En önemli hususlardan biri de siteniz mutlaka mobil uyumlu olsun. Lokasyon bazlı SEO ile çekeceğiniz kullanıcıların %80’i mobil kullanıcılar olacaktır.

Bölgesel Backlink Çalışması Yapın

Backlink çalışmaları her SEO sürecinin vazgeçilmez yapı taşlarıdır. Dolayısıyla bu kısmı atlamak imkansız gibi bir şey olacaktı. Referans bağlantı stratejinizi bölgesel yapmanız oldukça faydalı olacak. Bunu nasıl yapacaksınız?

Bölgesel backlink nasıl alınır?
 • Google aramalarına bölgenizin adını bu kodla yazarsanız bölgenizle alakalı tüm sayfalar değerlerine göre sıralanacaktır. allintitle:buyukcekmece Bu şekilde siteleri dolaşarak bağlantı alabileceklerinizi kollarsınız.
 • Sosyal medya hesapları oluşturun ve işletmenizin bağlantısını bu hesaplardan paylaşın.
 • Forumlarda bölgenizle alakalı alanlarda işletmenizin adını geçirin. İmza olarak olur başlık açabilirseniz başlık olarak olur. Bu oldukça faydalı olacaktır.
Özet Olarak Yapılacaklar;
 • Google My Business hesabı açın.
 • Sitenize adresiniz ve telefon bilgilerinizi ekleyin.
 • Sitenizin içeriğini lokal seo standartlarına göre düzenleyin.
 • Bölgenizdeki sitelerden ve bölgenizle alakalı sayfalardan backlink alın.