Dijital Pazarlama 04 Şubat 2021

Merchant Center İçin Hata Denetleyici Google Ads Script

Eren Dağlar

Google Ads’te alışveriş reklamları yapabilmek için Google Merchant Center kullanırız. Merchant Center’a da ürünlerimizi yükleriz ve bu ürünler; txt, XML Feed, Content API gibi yöntemlerle hep güncel ve stoklu olacak şekilde Merchant Center’a aktarılır. Alışveriş reklamlarının (Shopping Ads) efektif ilerlemesi için ise en önemli optimizasyonlardan biri, ürünlerimizin bulunduğu feed’in sağlıklı olması. Sağlıklı derken kastettiğim ise feed’teki ürünlerin minimum %95’inin aktif bir şekilde reklama uygun olması.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde bir feed’in içindeki ürünlerin durumunu görebilirsiniz. Reklama uygun ürünler feed’in %99’unu kapsıyor. Grafikte görebileceğiniz gibi bazen ürünlerin onaylanmama oranı yükseliyor. Bu tip durumlarda ise alışveriş reklamlarının optimizasyonu olumsuz anlamda etkilenebiliyor. Reklamları yöneten kişinin ise “acaba bir hata var mıdır?” diye sürekli olarak Merchant Center’a gidip kontrol etmesi gerektiği durumlar olabiliyor. Fakat bu durum, kişinin zaman yönetimi açısından efektifliğini düşüren bir yol olabilir. Ya da aklına geldiğinde bakmak isteyebilir fakat bu sefer de eğer feed’te bir problem olmuşsa geç fark edebilir.

Örnek bir olay vermek gerekirse,  reklamları yöneten kişi Cuma günü mesai bitiminde Merchant Center’a girip feed’in durumuna baktı diyelim, ve bir sorun bulmadı. Ürünler gayet aktif. Cumartesi günü sabah ise sitedeki teknik bir problemden dolayı feed düzgün çalışmadı ve ürünlerin %40’ı onaylanmadı. Reklamları yöneten kişi ise Pazartesi sabahı kahvesini yudumlarken “bir Merchant Center’a girip ürünlerin durumuna bakayım” dedi, ve baktı. Gördü ki 2 gün boyunca ürünlerin %40’ı hatalıydı. Yani 2 gün boyunca reklamların makine öğrenmesi zarar görmüş, kampanya bütçesini tüketememiş ya da tüketmek için verimsiz harcama yapmış olabilir.

google merchant center ürün teşhisleri

Merchant Center Feed‘inde ürünler şu sebeplerden dolayı onaylanmayabilir:

  • Web sitesinin yazılım tarafında yapılan işlemlerden dolayı ürünlerin Merchant Center’a akışının etkilenmesi,
  • Ürünlerin XML, txt veya Content API ile export edilmesi sırasında oluşabilecek teknik problemler,
  • Google botlarının bazı ürünleri denetleyememesi
  • Google botlarının ürün sayfasında bir HTTP yönlendirmesi tespit etmesi
  • Sitede Merchant Center spesifikasyonlarına aykırı durumların tespit edilmesi (iade bilgilerinin yer almaması, sepete ekle butonunun çalışmaması, kargo ücret bilgilerinin olmaması, fake ürün vb.)
  • Google botlarının ürün resimlerini denetleyememesi
  • Ürün feed’inde bazı ürünlerin özelliklerinin eksik gelmesi
  • Ürünün GTIN barkod numarasının yanlış olması
  • Ürün sayfasındaki fiyat ile ürünün feed’e gönderilen fiyatının uyuşmaması
  • ve daha çok madde eklenebilir…

Bu sebepler nedeniyle feed’in sağlığını korumak için bir çözüm bulmak gerekiyor. Google Ads’te kuracağımız, Merchant Center ürün feed’inde hata olduğu zaman haber veren script, ansızın oluşabilecek problemlerden direkt bilgimiz olmasını sağlayacak. Yukarıda verdiğim örnekte, reklamları yöneten kişinin bu script’i kullandığını düşünelim. Cumartesi sabahı feed’te bir problem oldu ve ürünlerin %40’ı onaylanmadı. Kişiye o an bir mail gidecek. Maili gören kişi, direkt ilgili kişilere bu bilgiyi verecek. Problemin çözülmesi bu şekilde zaman kaybetmeden sağlanmış olacak.

Merchant Center Hata Denetleyici Script Nasıl Kurulur?

İlgili Google Ads hesabına giriş yapılır. Giriş yapılan e-posta adresinin, admin seviyesinde yetkisi olması gerekmektedir.

Tools menüsünün altından Script sekmesine tıklanır.

google ads'te script oluşturma

Butona tıklanarak yeni bir script oluşturma ekranı açılır.

google ads scriptler

Buradan ulaşabileceğiniz script kodu kopyalanır ve açtığınız script ekranına aşağıdaki gibi yapıştırılır. Yapıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi düzenlemeler yapılır.

google ads script düzenleme

Ardından sağ üst taraftan Advanced APIS butonuna tıklanır ve çıkan seçeneklerden Shopping Content seçilir.

google ads script api etkinleştirme

Bu işlemler bittikten sonra script kaydedilir. Feed’te oluşabilecek problemler ansızın meydana gelebileceği için script çalışma sıklığı hourly (saatlik) olarak ayarlanır. Böylece her saat çalışıp kontrol edecek ve bir problem olduğunda anında haberimiz olacak.

google ads script frequency

 

Merchant Center feed’inizde, ürünlerde bir problem olduğunda ise aşağıdaki gibi bir mail gelecek 🙂 Bu şekilde anında haberdar olup aksiyon aldırma ve sorunu çözme imkanına sahip olmuş olacaksınız.

merchant center script mail

 

Bu script’i uzun zamandır kullanıyorum ve gerçekten kullandığım en faydalı script’lerden. Zamanı verimli kullanma noktasında oldukça faydalı.

 

Bu ihtiyaca çözüm ararken bulduğum script’in kaynağını aşağıya bırakıyorum:

Link

YouTube kanalımıza abone olun;

https://www.youtube.com/c/boosmart

Instagram hesabımızı takip edin;

https://www.instagram.com/boosmartcom/

Telegram kanalımıza katılın;

https://t.me/boosmart

Diğer içeriklerimizi de inceleyin:

https://boosmart.com/tr/blog/