Google Ads 16 Kasım 2018

Paralel Tracking

Eren Dağlar

Paralel İzleme Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey

Google Ads (AdWords), başlangıcından bu yana öncelikle kullanıcıları geçici bir açılış sayfasına yönlendirir daha sonra çok hızlı bir şekilde istenen açılış sayfasına yönlendirir. Tüm bu işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleşir ve birçok kullanıcıya kendini fark ettirmez bile. Bu metodu, doğrusal yönlendirmeli izleme modeli olarak tanımlayabiliriz.

İnternet tarayıcılarımızın gittikçe gelişmesi ve son güncellemeleri sayesinde artık doğrudan Google Ads reklamlarında belirlenen açılış sayfasına gidebiliyor ve bunu yaparken de reklamlara yapılan tıklamaların niteliğini takip edebiliyoruz. Aynı anda gerçekleşen iki olay meydana geldiği için işte buna da paralel izleme diyoruz.

Bu önemli Google Ads güncellemesiyle ilgili bilmeniz gerekenleri aşağıda sıraladık.

1 – Neden Paralel İzleme Özelliğine Geçmeliyim?

Google Ads, paralel izleme özelliğini duyuralı çok olmadı. Paralel olmayan URL izleme özelliğinde, mevcut doğrusal izleme yöntemiyle meydana gelen “yüzlerce milisaniyelik” bir gecikme meydana gelir. Bu gecikme, tam olarak göz kırpmak kadar kısa bir sürede gerçekleşir ancak Google, özellikle mobil cihazlarda bu gecikmenin kampanya performansını olumsuz etkileyeceğinden şüphe duyduğu için paralel izleme özelliğini meydana getirir ve 30 Ekim 2018’e kadar manuel olarak bu işlemi yapmazsak kendisi tüm hesaplarda otomatik olarak bu işlemi gerçekleştirecek.

2- Paralel İzleme Özelliğine Geçmenin Faydası Ne Olacak?

Mobil açılış sayfaları, özellikle yavaş çalışan ağlarda paralel izleme özelliğinin büyük faydalarını görecektir. Reklamınıza tıklayan bir kullanıcının kullandığı mobil internet tarayıcısı eğer son sürüme güncellenmişse paralel izleme özelliğinin sağladığı hızdan faydalanabilecektir. Özellikle yavaş ağlar kullanmak zorunda kalan bazı masaüstü bilgisayar kullanıcıları da bu hızlanmayı hafiften hissedecek ancak çoğu bu farkı tam olarak anlamayabilir. Paralel izleme özellikle mobildeki dönüşüm oranlarını ve kampanya performanslarını geliştirecek.

3- Peki, Paralel İzleme Nasıl Çalışır?

Bunu, aşağıdaki diyagramı izleyerek en kolay şekilde anlayabilirsiniz.

Şu an tüm hesaplarınızda eskiden beri var olan doğrusal model şöyleydi:

Google SERP > Yönlendirilen Geçiçi Açılış Sayfası > İstenen Açılış Sayfası

Paralel model ise şöyle:

  • Kullanıcı reklamınıza tıklar
  • Kullanıcı açılış sayfasını görür.

Arkaplanda paralel olarak şunlar meydana gelir:

  • Google Ads tıklama izleyicisi yüklenir
  • URL izleyicisi yüklenir

Eğer paralel izleme özelliğini kullanmazsanız ise bu 4 adımın gerçekleşmesi sırayla meydana gelir. Yani şu şekilde gerçekleşir:

  • Kullanıcı reklamınıza tıklar
  • Google Ads tıklama izleyicisi yüklenir
  • URL izleyicisi yüklenir
  • Kullanıcı açılış sayfasını görür

Paralel izlemeyi kullanmak için gereken teknik gereksinimler hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki developers.google bağlantısına tıklayarak edinebilirsiniz. Kafanıza takılan konular olursa [email protected] adresinden bize yazabilirsiniz.

https://developers.google.com/adwords/api/docs/guides/click-tracking