SEO 21 Ağustos 2020

Search Console Insights, Kapalı Beta Olarak Kullanıma Sunuldu

Anıl Zengin

Google, içerik analizi odaklı yeni aracı olan Search Console Insights’ı kapalı beta olarak kullanıma sundu. Şimdilik sadece bir miktar kullanıcı için erişime açılan yeni araç, özellikle içerik oluşturucuların bir hayli işine yarayacak. Zira yeni araç, içerik oluşturma aşamasında daha doğru tercihler yapmayı ve daha iyi içeriklerin ortaya çıkmasını sağlamak için çeşitli veriler sağlayacak.

Search Console Insights İle İçerik Verimi Ölçümü

Google’ın Search Console Insights aracı tamamen içerik oluşturucular ve yayıncılar için hazırlandı. İçerik oluşturucuların ve yayıncıların hem sitelerinin içeriğini kitlelerin nasıl keşfettiğini hem de okuyucularına neyin hitap ettiğini anlamalarına yardımcı olmayı amaçlayacak.

search-console-insights-kapali-beta-olarak-kullanima-sunuldu
Araçta sunulan veriler, bu amaca yönelik olarak tasarlanmış ve bu doğrultuda çeşitli konularda veri sağlıyor. Aracı kullanan bir içerik oluşturucu, aşağıdaki soruların yanıtlarını kolayca bulabilecek;

    • En iyi performans gösteren içerikleriniz hangileri?
    • Yeni içeriklerinizin performansı nasıl?
  • Kullanıcılar web’de içeriğinizi nasıl keşfediyor?
  • Google Arama’da sitenizle ilgili en çok yapılan ve trend olan sorgular neler?
  • Başka hangi siteler ve makaleler sitenizin içeriğine bağlantı veriyor? Herhangi bir yeni bağlantı aldınız mı?

search-console-insights-kapali-beta-olarak-kullanima-sunuldu-2Search

Console Insights’ı Kimler Kullanabilir?

Google’ın yeni sunduğu araç, şimdilik kapalı beta sürümünde ve yalnızca belli miktarda kullanıcı için erişilebilir durumda. Araca erişme hakkı olan kullanıcılar, bir süre boyunca kullanım yaparak deneyimleyecek ve geri bildirimlerini Google’a iletilecek.

search-console-insights-kapali-beta-olarak-kullanima-sunuldu-3
Bu sayede aracın eksik veya geliştirilebilir özellikleri belirlenerek çeşitli geliştirmeler yapılacak. Google’ın bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kapalı beta aşamasında olduğundan şu anda yalnızca bizden belirli bir site için resmi e-posta almış bir grup kullanıcı tarafından kullanılabilmektedir. Search Console Analizleri’ni daha fazla kullanıcıya açmayı ve beta grubu kullanıcılarının buraya zamanla daha fazla site eklemesini sağlamayı umuyoruz. Bu konuyla ilgili gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın.” ifadelerine yer veriliyor.

search-console-insights-kapali-beta-olarak-kullanima-sunuldu-4